Zastanawiałeś się może kiedyś jakie funkcje spełniają migdałki? Nie bez znaczenia każdy z nas jest ich posiadaczem.
Migdałki zatrzymują wiele szkodliwych drobnoustrojów i patogenów, które za wszelką ceną próbują przedostać się do naszych organizmów.
Istnieją jednak osoby, które są podatne na infekcje czy też stany zapalne takie jak na przykład angina ropna, której towarzyszy ogromny ból i bardzo złe samopoczucie.

Usuwanie migdałków u dzieci

Coraz częściej dzieci borykają się z problemem jaki jest z wiązany z przerostem migdałków. Rodzice w tej sytuacji muszą dość szybko podjąć ważną decyzję: usuwać czy nie? Są choroby, które obecna medycyna jest w stanie kontrolować i zatrzymywać w niegroźnych stadiach, jednak czasami istnieje wyraźne zalecenie do ich usunięcia.

Powiększone migdałki to przypadłość, która spotyka najczęściej dzieci. Poprzez częste infekcje górnych dróg oddechowych migdałki wytwarzają znaczne ilości przeróżnych substancji, których celem jest zwalczenie wszystkich drobnoustrojów oraz zarazków mogących wywołać w organizmie dziecka poważne infekcje oraz choroby.

W przypadku migdałków, które funkcjonują w sposób prawidłowy, po przebytej chorobie wracają do swojego poprzedniego rozmiaru, jednak jeżeli występują jakiekolwiek zaburzenia w ich działaniu, stan zapalny nie mija, a migdałki pozostają w dalszym ciągu napuchnięte.

Dawniej każda, nawet najdrobniejsza infekcja migdałków, oznaczała jednoznacznie zlecenie do ich usunięcia. Obecnie zabiegi przeprowadzane są tylko w przypadku, gdy istniejący przerost może być zagrożeniem życia u dziecka, czy też wywołać poważne powikłania związane z innymi narządami w ciele.

lekarz

Migdałki mimo swej ogromnej siły dotyczącej zwalczania bakterii, nie zawsze są w stanie poradzić sobie z ich nadmiarem. Tak powstaje stan zapalny, którego najczęstszymi objawami są:

– ból gardła, zwiększający się wraz z momentem, w którym dziecko przełyka ślinę, pokarm lub napój.
– znaczne powiększenie migdałków, któremu zawsze towarzyszy zwiększenie węzłów chłonnych
– wyraźnie zaczerwienione gardło
– ból głowy
– podwyższenie temperatury ciała
– u niektórych dzieci tego typu infekcje są również przyczyną wystąpienia wymiotów

Częste powtarzające się infekcje prowadzą do wielu chorób migdałków ,wśród których najczęściej wyróżniamy: anginę, ropień okołomigdałkowy, przewlekłe ropne zapalenie migdałków podniebnych oraz przewlekły przerost migdałków. Wszelkie niepokojące zmiany w obrębie migdałków w przypadku małych dzieci wymagają niezwłocznej konsultacji z lekarzem.

Kto kwalifikuje do zabiegu usunięcia migdałków u dzieci?

Oceny i zakwalifikowania do zabiegu udziela laryngolog, poprzednio przeprowadzając potrzebne badania, których celem jest na przykład wykluczenie istnienia zmian nowotworowych.
W przypadku częstych, nawracających infekcji górnych dróg oddechowych, usunięcie migdałków może być jedynym skutecznym rozwiązaniem. Należy jednak pamiętać, że do takiego zabiegu zakwalifikowane mogą zostać jedynie dzieci, które ukończyły już trzeci rok życia.

Często mimo wielokrotnych zaleceń lekarza, rodzice wciąż nie chcą zgodzić się na zabieg u swoich dzieci.
Problemy z częstymi infekcjami powodującymi przerośnięcie migdałków są bardzo niebezpieczne, szczególnie w przypadku małych dzieci. Czasami dochodzi nawet do wystąpienia trudności z oddychaniem, w nocy natomiast pojawić się może bezdech oraz chrapanie. W najgroźniejszym przypadku może to prowadzić nawet do niedotlenienia organizmu, co w przyszłości może skutkować wystąpieniem zaburzeń uwagi, a w kolejnych latach obniżeniem zdolności do skutecznego uczenia się.

usuwanie migdałków

Jak można zapobiec częstym infekcjom górnych dróg oddechowych u dzieci?

Nie ma żadnej recepty, która chroniłaby nasze pociechy w stu procentach, jednak istnieje kilka porad, dzięki którym będziemy mieli szansę na zwiększenie możliwości zabezpieczenia dzieci przed drobnoustrojami. Pierwszą oraz najważniejszą kwestią, jest dobrze dobrana, zbilansowana dieta. Należy podawać dziecku posiłki o stałych porach, a w okresie przedzimowym zachęcać dziecko do przyjmowania suplementów witaminowych. Dziecko należy szczepić, aby uniknąć powtarzających się stanów zapalnych oraz przeziębień.

Warto jest również poddać swoje dziecko testom alergicznym, ponieważ dzieci alergiczne częściej od pozostałych mają skłonności do infekcji górnych dróg oddechowych.
W przypadku infekcji i stanów zapalnych migdałków u dzieci wskazany jest natychmiastowy kontakt z laryngologiem, który dzięki swojemu doświadczeniu zrobi wszystko by odnaleźć przyczynę oraz podejmie odpowiednie kroki w celu dalszej terapii.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here