Sakrament Chrztu Świętego, choć przeprowadzany sprawnie i szybko, zazwyczaj wymaga nieco przygotowań. Zaangażowanie rodziców jest ważne, ponieważ to od nich zależy mnóstwo aspektów. Sprawdź, jak dobrze przygotować się do tego wyjątkowego dnia i czego nie powinno zabraknąć!

Wybranie rodziców chrzestnych i spotkanie w kancelarii parafialnej

Jeśli rodzice chcą ochrzcić swoje nowo narodzone dziecko, powinni najpierw zastanowić się nad wyborem rodziców chrzestnych. Nie może to być wybór przypadkowy i zupełnie nieprzemyślany. Rodzice chrzestni powinni być aktywnymi członkami kościoła. Nie mogą pozostawać w nieformalnych związkach i mieszkać z partnerem bez ślubu. Na rodziców chrzestnych należy wybrać osoby, które mają za sobą sakrament bierzmowania. W innym przypadku nie zostaną oni dopuszczeni do tej roli.

Kiedy już ustaliliście, kto będzie pełnił funkcję rodziców chrzestnych, niezwłocznie trzeba udać się do kancelarii parafialnej. Istotne jest, by spotkać się z proboszczem danej parafii i ustalić z nim szczegóły uroczystości. Koniecznością jest złożenie u księdza aktu urodzenia dziecka, zaświadczenia z parafii rodziców chrzestnych oraz aktu ślubu rodziców. Tego rodzaju wizyta powinna odbyć się ok. miesiąc przed planowaną uroczystością. W niektórych parafiach jest też konieczność odbycia krótkich nauk przed chrztem dziecka. Zazwyczaj dotyczą one rodziców oraz rodziców chrzestnych.

Restauracja na przyjęcie i zaproszenia na chrzest

Jeśli planujecie zaprosić rodzinę na chrzest, wypada również zorganizować niewielkie przyjęcie lub obiad z ciastem. Do przemyślenia jest kwestia tego, czy taki obiad chcecie zorganizować we własnym domu, a może jednak w restauracji. Przyjęcie poza domem wymaga zarezerwowania terminu oraz wyboru menu.

Przyjęcie, a nawet tradycyjny obiad wymaga zaproszenia. Obecnie ludzie chętniej wykonują telefony, zamiast stawiania się bezpośrednio w miejscu zamieszkania owych osób. Można jednak wypisać papierowe zaproszenia i je wysłać pocztą. Warto umieścić tam prośbę, aby potwierdzić przybycie. Wtedy będzie można zgłosić ilość osób w restauracji, by mieć pewność, że każdy zostanie obsłużony, a wydane pieniądze nie pójdą na marne w przypadku nieobecności kilku zaproszonych gości.

Ubranko do chrztu i pozostałe dodatki

Rodzice, którzy chcą zanieść swoje dziecko do chrztu, muszą pomyśleć o odpowiednim ubraniu. Ubranko do chrztu https://mkmaryla.pl/10-ubranka-chrzcielne, mimo zmieniających się nieustannie trendów, powinno być białe, delikatne, eleganckie. Jasny kolor symbolizuje czystość, nowe życie oraz radość. Dziewczynki zazwyczaj ubiera się w sukieneczki dopasowane do ich wieku i wzrostu, natomiast chłopcy występują często w garniturach lub w specjalnych ubrankach inspirowanych garniturami. Jeśli dziecko jest bardzo małe w zupełności, wystarczą białe body oraz eleganckie spodnie.

Poza ubiorem rodzice powinni zadbać o takie dodatki jak świeca chrzcielna oraz biała szatka. Niekiedy można umówić się z rodzicami chrzestnymi, którzy również mogą zadbać o te artykuły niezbędne do chrztu świętego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here