Każde dziecko, podczas podróży autem, musi znajdować się w odpowiedniej i przede wszystkim bezpiecznej pozycji. O ile w przypadku kilkulatków nie jest to może większym problemem, to dla sporej grupy rodziców prawdziwym wyzwaniem okazuje się być noworodek w foteliku.

Przy tak małym dziecku czasem trudno jest ocenić, jak sprzęt jest najlepszy, jak prawidłowo zapiąć pasy i na jakie zasady trzeba zwracać szczególną uwagę. Temat ten jest niezwykle istotny i nie powinno się pomijać go przy kompletowaniu wyprawki dla malucha. Noworodek w foteliku samochodowym musi być przecież w 100% bezpieczny, dlatego warto wiedzieć nieco więcej w tej kwestii.

Pierwsza sprawa dotyczy odpowiedniego dostosowania sprzętu do gabarytów dziecka

Mimo tego, że maluchy, które dopiero przyszły na świat, różnią się od siebie wagą i wzrostem, to jednak wciąż są bardzo małe, dlatego dla nich dedykowane są foteliki od 0 do 13 kilogramów (symbol 0+). Trzeba o tej zasadzie pamiętać również w przyszłości, gdy dziecko będzie starsze. Rodzice często dostosowują fotelik do wieku malucha, nie patrząc na to, ile dziecko mierzy lub waży.

Ponadto trzeba przyjrzeć się wybranemu produktowi i sprawdzić, czy przeszedł wszystkie testy uderzeniowe, mające ogromny wpływ na to, czy noworodek w foteliku tego typu będzie na pewno w pełni bezpieczny. To niezwykle cenna informacja, dlatego wyniki crashtestów nie powinny zostać przeoczone podczas zastanawiania się nad wyborem konkretnego modelu.

Instytucje odpowiedzialne za takie badania zobowiązane są do oceny fotelika – skala wynosi tu od 1 do 5, przy czym ocena „5” jest najwyższa, co jednocześnie oznacza, że sprzęt ten jest uznany najbardziej bezpieczny. Oczywiście warto również zasugerować się poradami sprzedawców czy opiniami innych rodziców, niemniej jednak trzeba zwrócić również uwagę na wyniki testów zderzeniowych.

samochód

Sam wybór i zakup fotelika są oczywiście bardzo istotne, ale kluczową sprawą okazuje się często prawidłowy montaż. Tu istnieją co najmniej dwie metody, dlatego warto najpierw w ogóle zorientować się, czy wybrany model będzie odpowiedni do posiadanego przez nas auta.

Jeżeli są z tym jakieś problemy lub pojawiają się wątpliwości, czy dany produkt na pewno dobrze się montuje w konkretnym samochodzie, lepiej zrezygnować z niego i poszukać innego modelu. Raz, że zagraża to życiu i zdrowiu dziecka, z dwa – nie warto inwestować sporych nakładów finansowych w coś, co nie spełnia swoich zadań i wymagać będzie wkrótce szybkiej wymiany.

Noworodek w foteliku umiejscowionym na tylnym siedzeniu musi jeździć tyłem, czyli odwrotnie do kierunku przemieszczania się samochodu. Wiąże się to z kwestią bezpieczeństwa. Nie można zapomnieć o pasach – nie powinny ani być zbyt luźne, ani też za mocno przylegać do ciała, wrzynając się i powodując ból lub dyskomfort. Trzeba także zwrócić uwagę, czy noworodek w foteliku leży prosto i symetrycznie – nie powinien być np. przekręcony na bok. Na koniec warto jeszcze raz sprawdzić, czy pasy na pewno są dobrze zapięte.

Z uwagi na gabaryty tak maleńkich dzieci, wielu producentów montuje w foteliku dodatkową wkładkę zapewniającą stabilność podczas jazdy autem. Element ten jest oczywiście wyjmowany, dlatego nie ma problemu, gdy dziecko z niego wyrośnie. Można także zdecydować się na nosidło, które jest mobilne i pełni podwójną rolę – można z niego korzystać zarówno do przewożenia noworodka autem, jak i do noszenia poza pojazdem. Produkt tego typu jest na pewno funkcjonalny i wygodny, jednak tu również trzeba dokładnie sprawdzić jego jakość, certyfikaty, atesty.

noworodek w foteliku

Jeśli chodzi o to, jak poprawnie powinien być przypięty noworodek w foteliku, sprawa jest niełatwa. Najlepiej włączyć zamieszczone w sieci filmy instruktażowe, zawierające dokładną prezentację specjalistów. Można również poprosić o pomoc fachowca, by pokazał nam, jak robić to tak, by maluch podczas jazdy leżał stabilnie i był dobrze zabezpieczony. Warto pamiętać, że nawet niegroźna stłuczka może być dla tak małego dziecka sporym zagrożeniem.

Trzeba więc stosować się ściśle do zasad – zarówno jeśli chodzi o wybór modelu, jego dopasowanie, montaż, jak i wkładanie i przypinanie dziecka. Należy również wziąć pod uwagę, że noworodek w foteliku to absolutna konieczność w momencie, gdy pojazd znajduje się w ruchu. Wyjmowanie dziecka w tym czasie nie powinno mieć miejsca. Jeśli maluch płacze, trzeba go nakarmić lub przebrać, należy zatrzymać się w jakimś bezpiecznym miejscu i zrobić to w trakcie postoju. Foteliki dla noworodków i starszych dzieci można kupić stacjonarnie, jak również online.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here