Rodzina kupująca dom lub mieszkanie bierze pod uwagę wiele czynników. Niezwykle istotne jest położenie nieruchomości – większość społeczeństwa decyduje się na zakup nieruchomości, która jest położona w spokojnej okolicy i posiada jednocześnie łatwy dostęp do infrastruktury takiej jak szkoła, sklepy, bank, szpital itp.

Dom w idealnej okolicy najłatwiej znaleźć na rynku pierwotnym, gdyż deweloperzy lokalizują swoje inwestycje na działkach spełniających wspomniane kryteria. Niestety, z uwagi na wysokie ceny – nie każda rodzina może sobie pozwolić na zakup domu z rynku pierwotnego. W takim wypadku jedynym wyjściem jest zakup nieruchomości „z drugiej ręki”. Znalezienie idealnego domu na rynku wtórnym nie jest łatwe, ale przy odrobinie chęci i wolnego czasu można znaleźć wymarzony kąt również na rynku wtórnym.

Kiedy już kupicie swój wymarzony dom, przychodzi pora na najprzyjemniejszy punkt programu, którym jest urządzanie wnętrz. Świeżo upieczeni nabywcy chcą zwykle szybko się wprowadzić do nowego domu i urządzanie wnętrza traktują po „macoszemu”. To duży błąd, Urządzając dom warto poświecić więcej czasu na przemyślane planowanie.

Musicie sobie uświadomić, że w domu będziecie spędzać więcej niż połowę swojego życia – właśnie dlatego niezwykle ważne jest, aby wnętrza były urządzone gustownie i funkcjonalnie. Tylko w ten sposób sprawicie, że domownicy będą się dobrze czuć w nowym domu.

Urządzając wnętrze należy wziąć pod uwagę preferencje wszystkich członków rodziny. Zapomnijcie na chwilę o własnych upodobaniach, jeśli jesteście na etapie urządzania pokoju dla dziecka. Każda z podejmowanych decyzji powinna być konsultowana z małolatem – począwszy od wyboru koloru ścian, fasonu łóżka, mebli, a nawet wybierając żyrandol dla chłopca lub dziewczynki.

chłopiec

Oczywiście pewne wybory dziecka mogą szokować i nie współgrać z Waszymi oczekiwaniami, pamiętajcie jednak, ze pokój dziecka to nie Wasza przestrzeń i to nie Wy macie się w niej czuć dobrze. Dajcie dziecku wolną rękę, ale dopilnujcie także, żeby przestrzeń dziecka była funkcjonalna i bezpieczna. Jeśli Wasza córka marzy o różowym biurku to pozwólcie jej spełnić marzenie, zadbajcie jednak, aby biurko miało odpowiednio dobraną wysokość i stało w dobrze oświetlonym miejscu.

Jeśli Wasz syn marzy o czarnych ścianach zgódźcie się, ale zadbajcie o dobry żyrandol dla chłopca i dodatkowe oświetlenie, jeśli pokój nadal będzie zbyt ciemny. Dziecięce marzenia wydają nam się błahostką, jednak sami doskonale wiemy, że te niespełnione marzenia z dzieciństwa pozostają w człowieku na całe życie – sprawmy zatem, aby nasze pociechy miały same dobre wspomnienia z czasów, gdy jeszcze mieszkały ze swoimi rodzicami.

Kiedy już urządzicie pokoje dla małolatów zabierzcie się za kuchnię i salon, gdyż to właśnie tam rodzina spędza najwięcej wspólnego czasu. Ściany i meble warto kupić w neutralnych barwach – moda szybko przemija, a ponadczasowe kolory takie jak biel, czerń czy szarość są zawsze na czasie. Wybierając neutralne barwy możecie także do woli bawić się dodatkami. W lato można zawiesić kolorowe zasłony, w zimę czerwone, na wiosnę zielone … i zawsze macie pewność, że będą pasowały do wnętrza 🙂

Niestety – mimo najszczerszych chęci, przemyślanych zakupów i wielogodzinnego projektowania, nie da się uniknąć wpadek. Wiele rzeczy okaże się niefunkcjonalnych dopiero w trakcie ich użytkowania. W takim wypadku nie należy się zrażać jednak wyciągnąć wnioski na przyszłość i dążyć do poprawienia sytuacji. Jeśli jednak z góry zakładacie, że urządzenie wnętrza Was przerasta zdajcie się na pomoc profesjonalisty.

Dobry architekt wnętrz dobierze meble, oświetlenie i inne elementy wyposażenia do Waszych indywidualnych preferencji. Oczywiście usługi architekta wnętrz nie są tanie, jednak jest to dobra inwestycja. Osoba, która zajmuje się urządzaniem wnętrz ma za sobą masę zrealizowanych projektów i doskonale wie, jakich wyborów unikać.

żyrandol dla chłopca

Projektanci wnętrz mają też często zniżki w sklepach meblowych, w których często dokonują zakupów – dzięki temu możecie sporo zaoszczędzić na meblach i dodatkach. Architekci wnętrz znają także wiele przydatnych trików – jeśli zdarza się Wam oglądać w telewizji programy wnętrzarskie z pewnością wiecie, że dobry projektant jak nikt inny potrafi stworzyć lampę czy stolik z przysłowiowego „niczego”.

Pamiętajcie, że zakup i urządzenie własnego domu to spore wyzwanie, jednak odpowiednio zaplanowana inwestycja z pewnością zaowocuje w przyszłości domem, do którego zawsze będziecie z przyjemnością wracać.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here