Napowietrzanie akwarium to podstawowa i kluczowa sprawa w trakcie jego użytkowania. Bez dostępu do urządzeń napowietrzających, warunki panujące w zbiorniku szybko staną się toksyczne dla wszystkich potencjalnych jego mieszkańców. Bo do tego nie dopuścić, należy właśnie stosować pompki, które nie tylko wtłoczą powietrze w wodę, ale będą również stymulować jej ruch, uniemożliwiając jej mętnienie. Poniżej opowiemy więcej na temat zakupu pompki do akwarium.

Pompki akwariowe – dostępne modele a warunki napowietrzanie

Wśród dostępnych pompek akwariowych znajdują się modele o rozmaitej budowie, mechanizmie działania i zakresie pracy. Pierwszy, o którym opowiemy, jest pompka membranowa, uważana za najprostszy i najtańszy w utrzymaniu rodzaj pompki. Podstawową wadą pompek membranowych jest jednak ich stosunkowo głośna praca. Jest to duże utrudnienie, w przypadku gdy akwarium znajduje się w sypialni lub w pokoju dziecka. Wówczas, zbyt wysoki hałas może zaburzać komfort snu. W konstrukcji tej pompki znajduje się bęben z membraną oraz zawór; po uruchomieniu aktywuje się elektromagnes, który na zmianę uciska oraz popuszcza membranę. W ten sposób powietrze jest wypychane z wnętrza bębna do zaworu, a następnie do akwarium.

Pompki tłokowe to kolejna kategoria dostępnych produktów. Ich konstrukcja i działanie są prostsze niż w przypadku pompek membranowych. Przede wszystkim, pracują zdecydowanie ciszej, co znacząco zwiększa komfort codziennego korzystania z nich. W budowie pompki tłokowej znajdują się koło zamachowe, tłoki i cylindry. Po uruchomieniu koło zamachowe zostaje wprawione w ruch, powodując pracę tłoków, które wypychają stłoczone powietrze do środka akwarium.

Montaż i obsługa pompki do akwarium – najważniejsze zasady

Osobom zastanawiającym się jak użytkować pompy do akwarium pragniemy doradzić. Przede wszystkim, należy zamontować ją na poziomie tafli wody w danym zbiorniku. Niektórzy akwaryści montują ją na ścianie, bądź stawiają na przewidzianej do tego celu półce. Inni natomiast sięgają po specjalny element – nazywany zaworkiem przeciwzwrotnym. Jest to dodatkowa rurka plastikowa z pałeczką we wnętrzu. Dzięki jego obecności, niepożądane zassanie wody (w wyniku ruchu zwrotnego) jest niemożliwe.

Warto też sięgnąć po elementy uzupełniające działanie pompek. Zwłaszcza warto rozważyć gotowe zestawy akwariowe marki Aquael, które zawierają pompkę do akwarium, konieczne do jej obsługi orurowanie oraz inne pomocne elementy. Do najczęściej stosowanych należą właśnie elastyczne wężyki, skonstruowane w sposób uniemożliwiający ich zagięcie się. Ponadto, ważne są kamienie napowietrzające, czyli montowane na końcu pompki elementy napowietrzające. To właśnie z nich emitowane są bąbelki powietrza.

Rozwiązaniem alternatywnym, o którym warto wspomnieć, jest kurtyna napowietrzająca. Ma ona formę podłużnej rurki z licznymi otworami. Pozwala ona na emisję bąbelków na dużej powierzchni, a tym samym – na bardziej kompleksowe napowietrzanie zbiornika.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here