Wiele osób boryka się z przejściowymi lub długotrwałymi schorzeniami oczu. Prawdopodobieństwo ich wystąpienia zwiększa się zwłaszcza z wiekiem, choć problemy ze wzrokiem mają też osoby młode. Występowanie jednych dolegliwości jest jednak częściej notowane niż innych. Warto się z nimi zapoznać.

Najczęstsze choroby oczu

Wśród popularnych schorzeń oczu należy wymienić zapalenie spojówek, które pełnią funkcję ochronną oka, ulegając czasem podrażnieniom. Może do nich dojść na skutek zakażenia lub infekcji bakteryjnej bądź wirusowej. Dolegliwość zwykle mija samoczynnie po upływie dwóch tygodni. Wiele osób skarży się na zespół suchego oka, który może mieć wiele przyczyn. Jego główne objawy to zaczerwienienie oczu, poczucie ich pieczenia oraz swędzenia. W takiej sytuacji należy szczególnie dbać o higienę oczu oraz stosować preparaty nawilżające. Ludziom dość często dokucza również jaskra, czyli bolesny guzek na powiece, który na ogół sam ustępuje. Więcej informacji o chorobach oczu znajdziesz na: https://www.acuvue.pl/zdrowie-oczu/choroby-oczu

Popularnym schorzeniem jest alergia oczu. Powodują ją takie czynniki jak kurz, pyłki, pleśń czy sierść zwierząt. Z pomocą przychodzą krople nawilżające czy płyny do przemywania oczu. Czasem konieczna jest wizyta u lekarza. Pomocny specjalisty wymaga z pewnością jaskra, która objawia się przez wysokie ciśnienie gałki ocznej. Może ona prowadzić nawet do utraty wzroku. Inna poważna choroba to zaćma, która z czasem powoduje mętne lub zamazane widzenie. Należy uważać również na zwyrodnienie plamki żółtej, która prowadzi do utraty centralnego pola widzenia. Przedstawione dolegliwości są związane z wiekiem i procesami starzenia się organizmu.

Jak dbać o oczy?

Choroby oczu często pojawiają się wraz z upływem lat. Nie zawsze można ich uniknąć, ale można zminimalizować ryzyko ich wystąpienia. W tym celu należy dbać o higienę oczu, a także starać się nie nadwyrężać wzroku. Dobrze jest unikać czynników uczulających, a także chronić wzrok przed słońcem. W codziennej diecie warto uwzględnić produkty bogate w witaminy (zwłaszcza w beta-karoten), minerały (m.in. cynk), antocyjany, luteinę i kwasy omega-3. Osoby, które noszą soczewki kontaktowe, mogą sięgnąć po produkty firmy Acuvue. Ich soczewki chronią oczy przed promieniowaniem UV, a także dbają o odpowiednie ich nawilżenie. Należy także pamiętać o regularnych wizytach u okulisty, zwłaszcza po przekroczeniu 40 roku życia.

Oczy to czuły narząd, narażony na różne dolegliwości. Z jednymi łatwo się uporać, inne wymagają specjalistycznego leczenia. Choć nie zawsze da się uniknąć zachorowania, warto zacząć dbać o swoje oczy już dziś.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here