Prawidłowo dobrane osłony okienne w pokoju dziennym to bardzo ważny element aranżacji. Możemy w ten sposób podkreślić styl salonu i zrobić wrażenie na odwiedzających nas gościach. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy dobieraniu właściwych rolet, a także jaki ich typ wybrać do nowoczesnego i klasycznego wnętrza.

Osłony okienne pełnią wiele ważnych funkcji. Chronią pomieszczenia przed nadmiernym nagrzaniem oraz osłaniają nas przed wzrokiem ciekawskich przechodniów. Niejednokrotnie stanowią też ratunek podczas popołudniowej drzemki naszego dziecka. Wybierając rolety, pamiętamy jednak o tym, że obok praktycznych funkcji, ważny jest również ich aspekt dekoracyjny i spójność z wybraną aranżacją.

Czy warto montować rolety w salonie?

Rolety montowane w domu to uniwersalny dodatek, który może wzmocnić aranżacyjny potencjał wnętrza. Na rynku znajdziemy szeroką ofertę materiałowych osłon, które dostępne są w wielu kolorach. Różnorodne tkaniny i faktury sprawią, że z łatwością dopasujemy ją nie tylko do wybranego stylu aranżacyjnego, ale też dobierzemy do pozostałych elementów wyposażenia np. do kanapowej tapicerki w salonie.

Rolety materiałowe oprócz niezaprzeczalnych walorów estetycznych, pełnią również rolę osłony, która chroni nas przed wzrokiem sąsiadów, zapewniając tym samym spokój i prywatność. W zależności od wybranego stopnia zaciemnienia mogą przepuszczać stłumione światło, tworząc przytulną atmosferę, czy też całkowicie odbijać ostre promienie słońca. Dzięki temu w naszym salonie będzie panować odpowiednia temperatura i unikniemy nadmiernego nasłonecznienia.

Na co zwrócić uwagę, decydując się na rolety w salonie?

Dobór odpowiednich osłon okiennych w dużej mierze zależy od funkcji salonu. W pokoju służącym jedynie do odpoczynku, warto zamontować rolety, które zapewnią nam odrobinę intymności i ochronią pomieszczenie przed ostrymi promieniami słonecznymi. W tej roli doskonale sprawdzą się rolety dzień i noc oraz tzw. plisy. Oba modele można regulować w taki sposób, aby kontrolować ilość wpuszczanego światła, a dodatkowo samodzielnie wybrać jaką część okna chcemy odsłonić.

W przypadku gdy nasz salon często zamienia się w sypialnię dla gości, pomyślmy o osłonach, które zapewnią duże zaciemnienie. Jeśli zależy nam na podobnym efekcie, jak ten, który dają eleganckie i grube zasłony, postawmy na rolety rzymskie. Sposób ułożenia w charakterystyczne warstwy sprawi, że okno nabierze strojnego charakteru, a wnętrze przytulnego ciepła.

W niektórych sytuacjach, gdy pokój dzienny znajduje się np. na poddaszu, nierzadko pełni funkcję domowego kina. Odpowiednie zaciemnienie podniesie komfort oglądania ulubionych filmów czy rozgrywek sportowych. Wtedy warto postawić na dobrze dobrane rolety dachowe, które dodatkowo spełnią się w roli ochronnej, nie dopuszczając do nadmiernego nagrzania pomieszczenia.

Sposób montażu

Rolety montowane wewnątrz domu to wygodne i bezinwazyjne rozwiązanie. Większość modeli możemy samodzielnie przymocować bez konieczności wykonywania nawierceń. Jeśli zależy nam na tym, aby uniknąć dodatkowego sprzątania albo trwałych śladów montażu (np. w wynajmowanym mieszkaniu), wybierzmy osłony montowane za pomocą dwustronnej taśmy czy specjalnych uchwytów.

Rolety plisowane w nowoczesnym salonie

Rolety plisowane to ciekawe rozwiązanie problemu nadmiernie nasłonecznionych pomieszczeń, które idealnie dopasują się przede wszystkim do nowoczesnych wnętrz.

Dlaczego? Dyskretne plisy zajmują niewielką przestrzeń i kojarzą się przede wszystkim z praktycznością, dzięki czemu tworzą minimalistyczną dekorację.

Plisowana osłona wykonana w wybranej przez nas tonacji kolorystycznej stworzy idealny zestaw ze śnieżnobiałą ścianą, betonowymi płytami czy czerwonymi cegłami. W zależności od naszych potrzeb może zasłonić całe okno lub jedynie wybrany fragment, regulując w ten sposób ilość wpadającego światła oraz zmieniając sposób postrzegania wnętrza.

Rolety rzymskie w klasycznym salonie

Salon urządzony w klasycznym stylu nierzadko stanowi prawdziwe bogactwo różnorodnych faktur i kolorów. Okna w takim pomieszczeniu, swoją strojnością również powinny nawiązywać do pozostałych elementów wyposażenia. Rolety rzymskie, oprócz niezaprzeczalnych funkcjonalności pełnią przede wszystkim rolę dekoracyjną. Wachlarz tonacji oraz dostępnych wzorów sprawia, że bez trudu dopasujemy je do ozdobnych tapet czy pikowanych poduszek.

Ten specyficzny rodzaj rolety może odsłonić niemal całą szybę. W takiej sytuacji zebrany materiał tworzy charakterystyczne warstwy, które układają się w eleganckie marszczenia. Warto jednak zdać sobie sprawę z tego, że przy pełnym odsłonięciu materiału, nie zapewnia on poczucia prywatności.

Rolety w salonie – jakie wybrać?

Z reguły w salonach najlepiej sprawdzają się rolety klasyczne, które stanowią ochronę przed nadmiernym nagrzaniem pomieszczenia. Te o średniej przepuszczalności, pochłoną część promieni słonecznych, jednocześnie delikatnie je rozpraszając. Ostateczny wybór zależy jednak od naszych upodobań oraz efektu, który chcemy osiągnąć.

Przykład mogą stanowić bambusowe rolety, które jak żadne inne dopełnią charakteru wnętrz urządzonych w klimacie boho czy orientalnym. Te mogą jednak nie sprawdzić się w pokoju, w którym od czasu do czasu musi panować całkowita ciemność. Trudno jest więc jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, jaki rodzaj osłony sprawdzi się akurat w naszym przypadku.

Artykuł został przygotowany przez redakcję bloga Domondo.pl, marki produkującej wysokiej jakości rolety i inne osłony okienne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here