Dysk zewnętrzny stanowi już niemal standardowe rozwiązanie w kwestii przechowywania danych. Do czego może być wykorzystana pamięć zewnętrzna i czym kierować się, wybierając model dla siebie?

Do czego służy pamięć zewnętrzna?

Najogólniej mówiąc, pamięć zewnętrzna w postaci dysku zewnętrznego to niewielkie urządzenie podłączane do komputera, umożliwiające magazynowanie dużej ilości danych. Sprzęt ten w rzeczywistości ma bardzo dużo zastosowań. Może być wykorzystane jako miejsce do przechowywania kopii zapasowej, urządzenie transportujące dane pomiędzy dwoma komputerami, a nawet, jeśli mamy telewizor z odpowiednim portem – nagrywarka, na której możemy zapisywać ulubione filmy, seriale czy programy. Największą zaletą dysków zewnętrznych jest jednak to, że w znaczny sposób odciążają one ze sporej ilości plików nasze komputery, laptopy, telefony czy konsole, dzięki czemu działają one szybciej, sprawniej i ciszej.

Jakie technologie dysków zewnętrznych możemy wyróżnić?

Dysk zewnętrzny 1 TB możemy kupić w dwóch wariantach technologicznych – HDD oraz SSD. Technologia HDD to rozwiązanie, którego działanie opiera się na pracy wirujących talerzy i głowic. Ze względu na te ruchome części, dyski HDD są bardzo wrażliwe na uszkodzenia i należy obchodzić się z nimi niezwykle delikatnie. Konkurencyjną do HDD technologią jest technologia SSD. Dysk zewnętrzny 1 TB SSD to typ urządzenia półprzewodnikowego, co oznacza, że nie ma żadnych ruchomych elementów. Niektóre modele dysków wyposażone są także w dodatkowe wzmocnienia, tak jak na przykład model X5 Thunderbolt 3 od Samsunga, którego obudowa wzmocniona została stopem magnezu, a także rozwiązania chroniące urządzenie przed przegrzaniem (technologia DTG oraz rozpraszacz ciepła). Połączenie tego typu rozwiązań sprawiają, że urządzenia SSD to najmniej awaryjne dyski zewnętrzne dostępne na rynku. Ponadto SSD wyróżniają się także szybszym niż w HDD odczytem i zapisem danych, a także niemal bezdźwięczną pracą.

Na co zwrócić uwagę, wybierając dysk zewnętrzny?

Wybierając dysk zewnętrzny, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, do czego będzie on wykorzystywany i pod tym względem dobrać urządzenie do naszych potrzeb i preferencji. Jeśli dysk ma służyć wyłącznie do przechowywania dokumentów tekstowych lub arkuszy kalkulacyjnych i nie będzie on często transportowany, w zupełności wystarczy zakup dysku HDD. Jeśli jednak szczególnie zależy nam na bezpieczeństwie plików, zarówno pod względem potencjalnego złamania hasła, jak i utraty danych w wyniku upadku urządzenia, warto zainwestować w dobrej jakości dysk SSD, taki jak na przykład model Samsung T7 Touch, który dodatkowo wyposażony jest w czytnik linii papilarnych. Jeśli z kolei planujemy bardziej intensywnie korzystać z dysku, przesyłając na niego duże biblioteki zdjęć czy filmy w wysokiej jakości 4K, warto przemyśleć zakup urządzenia, które jest w stanie przesyłać duże ilości danych w szybkim tempie. Doskonale w tej kwestii prezentuje się wcześniej już wspomniany model X5 od Samsunga, który oferuje zawrotną prędkością do 2800 MB/s w przypadku odczytu i 2300 MB/s w przypadku zapisu.

Dysk zewnętrzny to z pewnością urządzenie, które przyda się w każdym domu czy miejscu pracy. Przed jego zakupem warto jednak dokładnie przemyśleć swoje oczekiwania i to przede wszystkim nimi kierować się, wybierając sprzęt dla siebie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here