Rozwód to sytuacja, w której cierpią nie tylko małżonkowie, ale i dzieci i najbliższe otoczenie rozpadającej się rodziny. Proces ten może odbić się na dzieciach. Dziecko po rozwodzie rodziców może tęsknić za ciepłem rodzinnego ogniska i sytuacją, w której miało pod jednym dachem zarówno mamę jak i tatę.

Często sam rozwód rodziców jest dla dziecka sytuacją traumatyczną, jako że związane emocjonalnie z każdym z nich musi wybrać. To z kim będzie mieszkało dziecko po rozwodzie zależy od wielu czynników. Najczęściej dzieci, szczególnie te najmłodsze, pozostają z matkami, jako że z rodzicielką łączy je silniejsza więź niż z ojcem. Dodatkowo obecność matki jest bardzo istotna w prawidłowym rozwoju emocjonalnym dziecka. To w jaki sposób dziecko przeżyje rozpad małżeństwa rodziców zależy od wielu czynników.

Wymienia się wśród nich wiek dziecka, jego dojrzałość emocjonalną oraz intelektualną, płeć oraz poziom rozwojowy dziecka. Najłatwiejszą z możliwych sytuacji jest ta, w której dochodzi do rozwodu, kiedy dziecko jest niemowlakiem. Nie trzeba wtedy przygotowywać się do rozmowy i tłumaczenia zaistniałej sytuacji.

Dodatkowo, na tym etapie świadomości, dziecko nie będzie odczuwało kryzysu małżeńskiego swoich rodziców. „Ominą” go spory, toksyczne sytuacje i smutki, które są nieodłączną częścią procesu rozwodowego. Dziecko nie będzie się również musiało konfrontować z sytuacją, w której musi wybierać pomiędzy mamą i tatą. Takie dziecko po rozwodzie będzie dorastało przy jednym z rodziców i będzie traktowało zaistniałą sytuację jako coś zupełnie normalnego.

dziecko

Niestety, istnieją sytuacje, w których postawa matki wywołuje u dzieci do lat trzech powrót do wcześniejszego etapu rozwojowego. Są to sytuacje, w których dziecko sięga po dawno zapomniany smoczek, butelkę z mlekiem, ciągły płacz, powrót do nieskładnych wypowiedzi. W takich sytuacjach zauważono korelację między zachowaniem dziecka, a rozdrażnieniem matki. Oczywiście takie dziecko po rozwodzie rodziców i ustabilizowaniu się sytuacji w domu, może wrócić do pożądanych zachowań. Dzieci w okresie przedszkolnym są z kolei na etapie postawy egocentrycznej. W tym czasie oceniają one swoich rodziców zazwyczaj w sposób bardzo pozytywny.

Zadają wiele pytań, a świat rozumieją przez pryzmat otrzymanych na we pytania odpowiedzi. Jeżeli jeden z rodziców odszedł nie traktują one zaistniałej sytuacji, jako czegoś negatywnego, lecz coś co ma charakter przemijający. Generalnie takie dziecko po rozwodzie, często nie zdaje sobie sprawy z tego, że rodzic już nie wróci, a życie ulegnie zmianie. Dzieci w tym wieku zazwyczaj nie rozumieją sytuacji, dlaczego rodzice postanowili żyć oddzielnie.

Już na typ etapie rozwojowym warto posłać dziecko po rozwodzie rodziców do psychologa. Pokazywanie negatywnych emocji związanych z zaistniałą sytuacją może się przejawiać trudnościami w zasypianiu, labilnością emocjonalną, atakami złości i agresji, lękiem, a także nerwowymi odruchami w postaci nietypowego skręcania włosów, szarpania ubrań lub ssania kciuka. Dzieci w wieku 6-9 lat są zdecydowanie bardziej podatne na rozwój zaburzeń osobowości, niż dzieci w wieku przedszkolnym. Będące w tym wieku dziecko po rozwodzie może przyjmować różne postawy i są one często zależne od jego płci.

mama i dziecko

Przykładowo dziewczynki mogą faworyzować nieobecnego ojca, albo przejawiać do niego niechęć i rozczarowanie. Może to skutkować problemami w kontaktach z płcią przeciwną w dorosłym życiu. Chłopcy natomiast po utracie wzorca, w postaci głowy rodziny, mogą wykazywać bunt w kierunku matki, objawiający się napadami agresji. Niezależnie od płci dziecko po rozwodzie może faworyzować rodzica, którego brak.

Rozwód rodziców powoduje w wielu przypadkach obniżenie nastroju dziecka, zmiany w jego aktywności, zaburzenie wizerunku rodziny w oczach dziecka itd. Dzieci w wieku późnoszkolnym będące świadkami rozwodu rodziców są w znacznym stopniu narażone na rozwój u nich zaburzeń osobowości. Istnieje szereg zaleceń, alby takie dziecko po rozwodzie rodziców korzystało ze stałej pomocy psychologa.

Rozwód to niebywale trudna sytuacja dla całej rodziny. Najczęściej jednak cierpią dzieci, które niejednokrotnie nie rozumieją zaistniałej sytuacji. Stąd tak ważne jest, aby dziecko po rozwodzie otrzymało wsparcie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here