Ciąża to czas intensywnego przygotowywania się na pojawienie się na świecie małego człowieczka. To odpowiednia pora, by przygotować dom na pojawienie się w nim dziecka, zakup mebli, ubranek, akcesoriów pielęgnacyjnych i kosmetyków. To także czas radości i szczęścia, ale też niepewności i strachu, przed tym, co nieznane. Każda przyszła mama, martwi się tym, czy będzie umiała się w odpowiedni sposób zająć swoim nowo narodzonym maluszkiem.

Dlatego bardzo dobrym pomysłem, jest zapisanie się na szkołę rodzenia, która jest organizowana w każdym większym mieście. Nawet jeśli nie ma się możliwości skorzystania z takiej szkoły dla przyszłych rodziców, to można też skorzystać z pomocy pielęgniarki środowiskowej, która pomoże przygotować się przyszłej mamie do porodu i do opieki nad maleństwem.

Szkoła rodzenia

karmienie butelką

Profesjonalna szkoła rodzenia jest prowadzona przez zawodowe pielęgniarki środowiskowe, które mają odpowiednie kompetencje do tego, by szkolić przyszłych rodziców, w kwestiach opieki nad małymi dziećmi. Kwestia samego porodu jest szeroko omawiana na takich zajęciach. Omawiany jest zarówno poród naturalny, jak i poród poprzez cesarskie cięcie. Zajęcia składają się z dwóch części, pierwsza część jest teoretyczna, polega na serii wykładów na temat ciąży, porodu i połogu.

Druga zaś część ma charakter praktyczny. Na takich zajęciach praktycznych, przyszli rodzice nauczą się jak prawidłowo oddychać w trakcie porodu, jaką pozycję przyjmować, jak przykładać dziecko do piersi, jak karmić niemowlę, jak je przewijać, ubierać i myć. Te wszystkie praktyczne porady bardzo się przydają młodym rodzicom, którzy po raz pierwszy będą się mierzyć z rodzicielstwem.

Poród poprzez cesarskie cięcie

Mimo że większość kobiet bardzo by chciała urodzić swoje dziecko w sposób naturalny, to często wskutek różnych przeciwwskazań medycznych, jest to niemożliwe. W takich sytuacjach konieczny jest poród poprzez cesarskie cięcie. Sam poród jest dużo mniej bolesny, niż w przypadku porodu naturalnego, trwa też o wiele krócej. Jednak można stwierdzić, że poród poprzez cesarskie cięcie, może powodować liczne komplikacje, które odbiją się na nowo upieczonej mamie w przykry sposób.

Kobieta po cesarskim cięciu, dużo dłużej do siebie dochodzi. Jej forma fizyczna, jest na bardzo kiepskim poziomie. Młoda mama odczuwa ból brzucha po porodzie, musi dbać o ranę poporodową. A największe trudności, może jej sprawić karmienie po cesarce dziecka piersią.

Jak karmić niemowlę po cesarskim cięciu

Generalnie tak samo się karmi piersią maleństwo po cesarskim cięciu, jak po porodzie naturalnym. Tyle że bardzo ważne jest pierwsze przyłożenie dziecka do piersi zaraz po porodzie. Jako że po porodzie naturalnym, dziecko przykłada się matce do piersi zaraz po jego wyjściu, to dziecko zaczyna ssać pierś matki bardzo naturalnie i spontanicznie. W przypadku porodu poprzez cesarskie cięcie, moment przyłożenia po raz pierwszy dziecka do piersi, może zostać odłożony w czasie z różnych względów.

karmienie po cesarce

A im później on nastąpi, tym gorzej dziecko będzie się przystosowywało do ssania piersi. Dlatego też wiele mam po cesarskim cięciu, ma problemy z karmieniem w sposób naturalny piersią.
Bardzo ważne jest, by jak najczęściej próbować dziecko przystawiać do piersi, im częściej się to będzie robić, tym więcej pokarmu się w piersiach wytworzy. Nawet jeśli początkowo dziecko nie chce ssać maminej piersi, to nie należy się zniechęcać, należy próbować do skutku, aż dziecko pójdzie za swoim instynktem i będzie prawidłowo ssało pierś matki.

Świeżo upieczonym matkom, które mają problem z karmieniem po cesarce, przychodzą z pomocą specjaliści. Zaraz po porodzie, pomagają im w szpitalu położne, które pokazują im jak prawidłowo przykładać dziecko do piersi, jaka pozycja jest najwygodniejsza, dają im też wsparcie i otuchę, w tym trudnym dla nich czasie, zwłaszcza gdy dziecko nie chce ssać piersi. Zaś po wyjściu ze szpitala, młode mamy mogą liczyć na pomoc położnej środowiskowej, która będzie je odwiedzać w domu i pomagać w karmieniu i w pielęgnacji dziecka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here