Ashwagandha to roślina znana ludzkości od wieków. Obecnie chętnie wykorzystywana jest w suplementach diety, co wynika z jej wyjątkowych właściwości. A na czym one polegają?
Żeń-szeń indyjski pomaga niwelować stres o dowolnym pochodzeniu, może również redukować kłopoty związane z zasypianiem. A to tylko niektóre z przykładów korzystnego działania ashwagandhy na ludzki organizm.

Czy wiesz, czym jest ashwagandha?

Nazwa ashwagandha z pewnością dla wielu brzmi nieco tajemniczo i egzotycznie, jednak roślina ta jest znana ludzkości od kilku tysięcy lat. Występuje także pod wieloma innymi nazwami, jak choćby śpioszyn lekarski, żeń-szeń indyjski czy witania ospała, co w pewnej mierze wskazuje nawet na jej właściwości – o tym jednak nieco później. Sama nazwa podchodzi od dwóch słów: ashwa, czyli koń, oraz gandha, czyli zapach. Określenie to nawiązuje do specyficznego zapachu rośliny, który kojarzy się z wonią końskiej skóry.

Ashwagandha jest wykorzystywana w rozmaitych celach. Od wieków jest jest obecna w tradycji ajurwedyjskiej. Naturalnie występuje w Indiach, a także w krajach basenu Morza Śródziemnego oraz w Afryce. Żeń-szeń indyjski cechuje się bardzo korzystnym działaniem, dlatego też stosowanie preparatów z jego zawartością może mieć niezwykle pozytywny wpływ na twój organizm.

Ashwagandha – jak działa i jakie ma właściwości?

Żeń-szeń indyjski to jeden ze składników wartościowych suplementów diety. Stosowanie tego typu środków może poprawić twoje samopoczucie i nastrój, a także pozytywnie nastawić cię do wyzwań, które pokonujesz każdego dnia.

Ashwagandha znakomicie spisuje się w sytuacjach podwyższonego stresu. Substancje zawarte w wyciągu z tej rośliny obniżają nasilenie i poziom odczuwania lęku, co prowadzi do uspokojenia oraz harmonii na płaszczyźnie psychofizycznej. To z kolei pozwala na lepsze skupienie się na obowiązkach zawodowych czy czerpanie większej przyjemności z życia prywatnego.

Właściwości witanii ospałej są znacznie szersze, jest ona bowiem szczególnie polecana także osobom, które mają trudności z zasypianiem. Ashwagandha cechuje się znakomitym działaniem, gdyż z jednej strony ułatwia zaśnięcie, a z drugiej nie powoduje nadmiernej senności. A przecież to właśnie w czasie snu się regenerujesz i wracasz do pełni sił. Dlatego też należy szczególnie uważnie zadbać zarówno o ilość, jak i jakość snu.

Oprócz tego żeń-szeń indyjski wspiera naturalną odporność na stres, a także koi i uspokaja. Ashwagandha przez badaczy uważana jest za roślinę adaptogenną, która ułatwia dostosowanie się do niekorzystnych warunków – jakim jest np. nadmierny stres.

Artykuł sponsorowany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here