Umiejętność prowadzenia samochodu jest niezwykle pomocna w codziennym życiu. Niezależnie, czy jesteś mieszkańcem dużego miasta, czy niewielkiej miejscowości, dostęp do samochodu może znacząco zmienić standard Twojego życia. Jeśli przygotowujesz się do nauki jazdy oraz zastanawiasz się jak odnaleźć firmę, która przygotuje Cię do egzaminu – to jesteś w dobrym miejscu. Poniżej udzielamy porad związanych z wyborem konkretnej szkoły jazdy. Dowiesz się jak rozpoznać najbardziej wiarygodną i zaufaną szkołę oraz na jakie cechy oferty zwrócić uwagę.
Nauka jazdy w Twoim mieście
Wybór szkoły jazdy nie jest do końca zadaniem łatwym. Jeśli dokonałeś choćby pobieżnego rozeznania w okolicznych szkołach, z pewnością zauważyłeś, że mogą różnić się różnymi cechami. W tym przede wszystkim poziomem zdawalności swoich absolwentów. Jest to pierwsza i ważna sprawa, którą warto się zainteresować, jeśli zależy Ci na znalezieniu szkoły godnej zaufania. Wiele szkół publikuje na stronach internetowych oficjalne statystyki, w których podaje jaki jest procentowy poziom zdawalności egzaminów wśród swoich uczniów. Oczywiście, warto skorzystać z oferty tych szkół, których poziom zdawalności jest najwyższy.
Warto przy tym zwrócić uwagę, że poziom zdawalności różni się pomiędzy placówkami ulokowanymi w poszczególnych ośrodkach miejskich. W większych miastach statystycznie częściej egzaminy kończą się sukcesem. Nauka jazdy Warszawa wypada pod tym względem wyjątkowo dobrze, podobnie jak firmy zlokalizowane w innych ośrodkach wojewódzkich.
Po czym rozpoznać atrakcyjną ofertę?
Oferty poszczególnych firm mogą różnić się, choćby kosztem udziału w nauce jazdy. Warto więc dokładnie przyjrzeć się cenom za dostępne kursy oraz upewnić się, czy Twój wybór jest optymalny. Dużym ułatwieniem jest fakt, że poszczególne szkoły nie stosują tak zwanych kosztów ukrytych, a podane przez nich ceny są transparentne i obejmują całość opłat.
Najczęściej, cena kursu obejmuje: udział w zajęciach o charakterze teoretycznym (w wymiarze 30 godzin), udział w zajęciach o charakterze praktycznym (również w wymiarze 30 godzin) oraz dostęp do materiałów szkoleniowych. Warto też zwrócić uwagę, czy interesująca Cię placówka przeprowadza wewnętrzne egzaminy – teoretyczne lub praktyczne.
Nie mniej ważne jest wyposażenie danej szkoły. Zwróć uwagę na stosowaną w niej flotę pojazdów; dobrym wyborem będą te firmy, które korzystają z tych samych modeli pojazdów, co ośrodki egzaminacyjne. Ważne jest także nowoczesne wyposażenie dydaktyczne w salach wykładowych oraz dostęp do placu manewrowego. Plac manewrowy powinien mieć identyczna wymiary jak place, na których odbywają się egzaminy.
Ostatnią, pod wieloma względami najważniejszą sprawą, jest wybór konkretnego instruktora. Wiele osób decyduje się na skorzystanie z opinii innych kursantów, lub po prostu podejmuje się nauki u instruktorów, których zna prywatnie. Jeśli masz problem z wyborem konkretnej osoby, wówczas warto udać się do niej osobiście, by zaproponować udział w kursie, bądź skorzystać z automatycznego przydziału instruktora.