Krzywica jest rzadką chorobą, które wpływa na stan kości, powodując ich miękkość i łamliwość. Najczęściej występująca u dzieci, pomiędzy 2 miesiącem a 3 rokiem życia.
Dorośli mogą doświadczyć podobnego stanu, który znany jest jako osteomalacja lub miękkie kości.
Krzywica była powszechna w przeszłości, ale w większości przypadków zniknęła w świecie zachodnim na początku XX wieku, gdy pożywienie, takie jak margaryna i zboża, zostało wzmocnione dodatkowo witaminą D.
Główne objawy krzywicy to:
– opóźniony wzrost;
– słabe mięśnie;
– ból w kościach kręgosłupa, miednicy i nogach;
– zakrzywione lub zniekształcone nogi.
Inne objawy krzywicy obejmują:
– żabi brzuch;
– bruzdę Harrisona;
– problemy w utrzymaniu głowy w pozycji pionowej;
– upośledzenie odporności;
– płaskostopie;
– kwadratową czaszkę.
Krzywica może również powodować problemy stomatologiczne, takie jak ubytki i problemy ze strukturą zębów.
Pozostawione bez leczenia krzywica może prowadzić do:
– niskiego wzrostu;
– nieprawidłowo wygiętego kręgosłupa;
– deformacji szkieletowych;
– problemów dentystycznych;
– napadów padaczkowych.
Co powoduje krzywicę?
Brak witaminy D powoduje większość przypadków krzywicy. Witamina D pomaga kościom wchłaniać wapń i fosfor. Jeśli twoje dziecko nie ma wystarczającej ilości witaminy D, jego organizm może nie otrzymać składników odżywczych, które są potrzebne, aby kości były mocne.
Krzywica występuje najczęściej u dzieci w wieku od 6 do 24 miesięcy. Dzieje się tak dlatego, że ich kości rosną szybko w tym okresie. Twoje dziecko również może być zagrożone, jeśli:
– posiada ciemną karnację;
– nie jest wystawiane wystarczająco często na ekspozycję światła słonecznego;
– nie spożywa odpowiedniej ilości pokarmów zawierających witaminę D, wapń lub fosfor;
– karmione jest piersią bez dodatku witaminy;
– ma chorobę, która uniemożliwia jego organizmowi wytwarzanie lub wchłanianie witaminy D. Jednym z przykładów jest celiakia.
Krzywica może krążyć w rodzinie, a dzieci mogą ją dziedziczyć.
W większości przypadków możesz pomóc dziecku uniknąć krzywicy. Upewnij się, że otrzymuje wystarczającą ilość witaminy D i wapnia. Jeśli twoje dziecko jest karmione piersią lub spożywa więcej mleka niż kaszek, potrzebuje suplementacji witaminą D. Dzieje się tak dlatego, że mleko matki nie zawiera wystarczającej ilości witaminy D.
Nie podawaj dziecku suplementów witaminowych, o ile nie zaleci tego lekarz. Zapytaj swojego lekarza o informacje na temat dawkowania.
Jeśli twoje dziecko spożywa stałe pokarmy, oferuj mu produkty bogate w witaminę D, takie jak płatki śniadaniowe czy sok pomarańczowy, oraz wapń, takie jak mleko, ser i sałatki.
Zapytaj swojego lekarza, jaki czas przebywania na słońcu jest bezpieczny dla twojego dziecka. Poziom promieniowania UV zależy od lokalizacji, pory roku, pory dnia, zachmurzenia i otoczenia. Niemowlęta i małe dzieci potrzebują dodatkowej ochrony ze względu na ich wrażliwą skórę. Ludzie o bardzo ciemnej skórze powinni przebywać od trzech do czterech razy więcej czasu na słońcu niż ludzie o jasnej skórze. Dzieje się tak dlatego, że pigmenty w ciemnej skórze spowalniają reakcję chemiczną prowadzącą do produkcji witaminy D.
Dzieci, które przebywają na dworze przez dłuższy czas, mając bardzo jasną skórę, mogą potrzebować kremu ochronnego poza zalecanymi godzinami. Porozmawiaj z lekarzem w celu uzyskania dalszych informacji.
Leczenie zależy od rodzaju krzywicy, jaką ma dziecko. W przypadku dzieci, które nie mają wystarczającej ilości składników odżywczych, lekarz zaleci suplementację witaminy D i wapnia. Ból i osłabienie mięśni u dziecka powinny się poprawić w ciągu kilku tygodni. Jeśli twoje dziecko ma wady kostne spowodowane krzywicą, może potrzebować aparatu ortodontycznego lub zabiegu chirurgicznego w celu rozwiązania problemu.
W przypadku dzieci, które odziedziczyły krzywicę lub zachorowały na krzywicę, może być konieczna wizyta u specjalisty.
Większość przypadków krzywicy ustaje, gdy dziecko osiąga odpowiedni poziom witaminy D w organizmie. Mogą jednakże występować trwałe skutki lub wady wymagające dalszego leczenia, takie jak aparat ortodontyczny lub zabieg chirurgiczny. W rezultacie twoje dziecko może wymagać terapii. Możliwe, że twoje dziecko może wymagać ścisłej diety, aby zachować zdrowie.
Podsumowując:
– Krzywica jest chorobą kości, której można zapobiegać, a która dotyka głównie niemowlęta i małe dzieci, powodując miękkość kości i osłabienie.
– Krzywica jest spowodowana brakiem witaminy D, wapnia lub fosforu.
– Niedobór witaminy D może wystąpić w wyniku ciemnej skóry, braku wystawiania skóry na światło słoneczne lub niedoborów żywieniowych.
– Możliwości leczenia obejmują: poprawę ekspozycji dziecka na światło słoneczne, dietę, witaminę D oraz inne suplementy mineralne.