Krzywica jest rzadką chorobą, które wpływa na stan kości, powodując ich miękkość i łamliwość. Najczęściej występująca u dzieci, pomiędzy 2 miesiącem a 3 rokiem życia.
Dorośli mogą doświadczyć podobnego stanu, który znany jest jako osteomalacja lub miękkie kości.
Krzywica była powszechna w przeszłości, ale w większości przypadków zniknęła w świecie zachodnim na początku XX wieku, gdy pożywienie, takie jak margaryna i zboża, zostało wzmocnione dodatkowo witaminą D.

Główne objawy krzywicy to:
– opóźniony wzrost;
– słabe mięśnie;
– ból w kościach kręgosłupa, miednicy i nogach;
– zakrzywione lub zniekształcone nogi.

Inne objawy krzywicy obejmują:
– żabi brzuch;
– bruzdę Harrisona;
– problemy w utrzymaniu głowy w pozycji pionowej;
– upośledzenie odporności;
– płaskostopie;
– kwadratową czaszkę.
Krzywica może również powodować problemy stomatologiczne, takie jak ubytki i problemy ze strukturą zębów.

Pozostawione bez leczenia krzywica może prowadzić do:
– niskiego wzrostu;
– nieprawidłowo wygiętego kręgosłupa;
– deformacji szkieletowych;
– problemów dentystycznych;
– napadów padaczkowych.

Co powoduje krzywicę?

Brak witaminy D powoduje większość przypadków krzywicy. Witamina D pomaga kościom wchłaniać wapń i fosfor. Jeśli twoje dziecko nie ma wystarczającej ilości witaminy D, jego organizm może nie otrzymać składników odżywczych, które są potrzebne, aby kości były mocne.

Krzywica występuje najczęściej u dzieci w wieku od 6 do 24 miesięcy. Dzieje się tak dlatego, że ich kości rosną szybko w tym okresie. Twoje dziecko również może być zagrożone, jeśli:
– posiada ciemną karnację;
– nie jest wystawiane wystarczająco często na ekspozycję światła słonecznego;
– nie spożywa odpowiedniej ilości pokarmów zawierających witaminę D, wapń lub fosfor;
– karmione jest piersią bez dodatku witaminy;
– ma chorobę, która uniemożliwia jego organizmowi wytwarzanie lub wchłanianie witaminy D. Jednym z przykładów jest celiakia.
Krzywica może krążyć w rodzinie, a dzieci mogą ją dziedziczyć.

W większości przypadków możesz pomóc dziecku uniknąć krzywicy. Upewnij się, że otrzymuje wystarczającą ilość witaminy D i wapnia. Jeśli twoje dziecko jest karmione piersią lub spożywa więcej mleka niż kaszek, potrzebuje suplementacji witaminą D. Dzieje się tak dlatego, że mleko matki nie zawiera wystarczającej ilości witaminy D.

dziekco z rodzicami

Nie podawaj dziecku suplementów witaminowych, o ile nie zaleci tego lekarz. Zapytaj swojego lekarza o informacje na temat dawkowania.
Jeśli twoje dziecko spożywa stałe pokarmy, oferuj mu produkty bogate w witaminę D, takie jak płatki śniadaniowe czy sok pomarańczowy, oraz wapń, takie jak mleko, ser i sałatki.

Zapytaj swojego lekarza, jaki czas przebywania na słońcu jest bezpieczny dla twojego dziecka. Poziom promieniowania UV zależy od lokalizacji, pory roku, pory dnia, zachmurzenia i otoczenia. Niemowlęta i małe dzieci potrzebują dodatkowej ochrony ze względu na ich wrażliwą skórę. Ludzie o bardzo ciemnej skórze powinni przebywać od trzech do czterech razy więcej czasu na słońcu niż ludzie o jasnej skórze. Dzieje się tak dlatego, że pigmenty w ciemnej skórze spowalniają reakcję chemiczną prowadzącą do produkcji witaminy D.

Dzieci, które przebywają na dworze przez dłuższy czas, mając bardzo jasną skórę, mogą potrzebować kremu ochronnego poza zalecanymi godzinami. Porozmawiaj z lekarzem w celu uzyskania dalszych informacji.

Leczenie zależy od rodzaju krzywicy, jaką ma dziecko. W przypadku dzieci, które nie mają wystarczającej ilości składników odżywczych, lekarz zaleci suplementację witaminy D i wapnia. Ból i osłabienie mięśni u dziecka powinny się poprawić w ciągu kilku tygodni. Jeśli twoje dziecko ma wady kostne spowodowane krzywicą, może potrzebować aparatu ortodontycznego lub zabiegu chirurgicznego w celu rozwiązania problemu.

dziecko i mama i tata

W przypadku dzieci, które odziedziczyły krzywicę lub zachorowały na krzywicę, może być konieczna wizyta u specjalisty.

Większość przypadków krzywicy ustaje, gdy dziecko osiąga odpowiedni poziom witaminy D w organizmie. Mogą jednakże występować trwałe skutki lub wady wymagające dalszego leczenia, takie jak aparat ortodontyczny lub zabieg chirurgiczny. W rezultacie twoje dziecko może wymagać terapii. Możliwe, że twoje dziecko może wymagać ścisłej diety, aby zachować zdrowie.

Podsumowując:
– Krzywica jest chorobą kości, której można zapobiegać, a która dotyka głównie niemowlęta i małe dzieci, powodując miękkość kości i osłabienie.
– Krzywica jest spowodowana brakiem witaminy D, wapnia lub fosforu.
– Niedobór witaminy D może wystąpić w wyniku ciemnej skóry, braku wystawiania skóry na światło słoneczne lub niedoborów żywieniowych.
– Możliwości leczenia obejmują: poprawę ekspozycji dziecka na światło słoneczne, dietę, witaminę D oraz inne suplementy mineralne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here