Notariusz to osoba upoważniona przez Ministra Sprawiedliwości to sporządzania i zatwierdzania aktów notarialnych. W wielu sytuacjach jego obecność jest obowiązkowa, by dokument zyskał moc prawną. W jakich okolicznościach należy zgłosić się do notariusza? Którą kancelarię notarialną wybrać?

Czym zajmuje się notariusz?

Notariusz nie bez powodu jest jednym z zawodów wiążących się z prestiżem i powszechną estymą. To osoba zaufania publicznego, która pełni ważną funkcję. Notariusz jest reprezentantem prawa posiadającym ściśle określone uprawnienia.Żeby zostać notariuszem, trzeba ukończyć studia prawnicze, odbyć aplikację, a następnie zdać egzamin. Potem zostaje się mianowanym do pełnienia funkcji notariusza przez Ministra Sprawiedliwości. Uprawnienia notariusza to przede wszystkim sporządzanie i weryfikacja aktów notarialnych, ale również przechowywanie ich. Rzadziej notariusz zajmuje się też przechowywaniem cennych przedmiotów – na przykład zapisanych komuś w testamencie.

Kiedy trzeba poszukać kancelarii notarialnej?

Ze wsparcia notariusza można skorzystać zawsze, kiedy zawierana jest istotna umowa. Decydując się wynająć swoje mieszkanie i chcąc dopiąć wszystko na ostatni guzik, warto zaprosić najemcę do kancelarii notarialnej na spotkanie z notariuszem.Są także okoliczności, w których obecność notariusza jest wręcz wymagana. Kancelaria notarialna będzie niezbędna w przypadku intercyzy, darowizny, zakupu czy sprzedaży mieszkania. Notariusz musi zatwierdzić również pełnomocnictwo – inaczej nie ma ono mocy sprawnej. Także sporządzenie lub zmiana testamentu wymaga wizyty w kancelarii notarialnej.

Kancelaria notarialna – która będzie najlepszym wyborem?

W całej Polsce działają liczne kancelarie notarialne. Niektóre prowadzone są przez jednego notariusza, inne w duecie, zdarza się, że jedną kancelarię prowadzi kilku specjalistów. Każda ma prawny obowiązek świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Gdzie szukać notariusza? Można zapytać o polecenie i opinię kogoś znajomego albo sprawdzić informacje w sieci. Na korzyść notariusza będą jego doświadczenie oraz chwalony przez klientów profesjonalizm. Dobra kancelaria notarialna powinna cechować się rzetelnością, ale i uprzejmym podejściem do każdego klienta.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy notariusz-bydgoszcz.com.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here