Zaleca się, aby przynajmniej do szóstego miesiąca życia niemowlęciu podawać do jedzenia jedynie mleko matki. Zdarza się jednak, że z różnych przyczyn jest to niemożliwe, np. gdy kobieta ma za mało pokarmu. Wówczas w grę wchodzi mieszanka modyfikowana i karmienie butelką, które bywa bardziej skomplikowane niż podawanie piersi. Głównym powodem jest trudność w zorientowaniu się odnośnie dawkowania pokarmu. Mleko naturalne zapewnia dziecku tyle jedzenia, ile ono potrzebuje.

W przypadku wersji modyfikowanej początkowo może być dość ciężko zorientować się, czy dziecko jest najedzone. Często zdarza się również przekarmienie. Rodzic musi zatem nabrać doświadczenia i wprawy w tej kwestii. Oczywiście karmienie butelką nie dotyczy jedynie mieszanek, ale również dzieci, którym w ten sposób daje się mleko matki, gdy ta jest np. poza domem.

Karmienie butelką w przypadku mieszanek modyfikowanych powinno odbywać się na tzw. „żądanie”, czyli w momencie, gdy dziecko samo odczuje potrzebę zjedzenia. Oczywiście nie może odbywać się to zbyt rzadko – niemowlaki zwykle spożywają pokarm co około 3 godziny, w tym często także w nocy (choć od około szóstego miesiąca życia odchodzi się stopniowo od tego, by ostatecznie podawać jedzenie tylko w ciągu dnia). Trzeba jednak pamiętać, że każde dziecko jest inne i posiada swoje własne potrzeby, dlatego częstotliwość karmienia jest indywidualną kwestią.

smoczek

Oczywiście dokładne zalecenia podane są na produkcie, ponieważ wiele zależy od tego, jaki konkretnie rodzaj mleka przyjmuje dziecko. Rodzic musi jednak od początku obserwować swojego potomka, by nauczyć się rozpoznawać jego odruchy i reakcje. Kwestią szczególnie ważną jest odróżnianie, kiedy malec płacze z powodu głodu, a kiedy z innych przyczyn (np. przez mokrą pieluszkę, zmęczenie, strach, hałas, ból, potrzebę przytulenia).

Bardzo istotną sprawą jest wybór odpowiedniego produktu

Karmienie butelką z nieodpowiednim smoczkiem może skończyć się niepowodzeniem lub wywołać bolesne kolki. Musi więc być on dopasowany do konkretnego dziecka – szczególnie ważne są gabaryty malucha i jego wiek. Wypicie mleka z butelki z odpowiednio dobranym smoczkiem zajmuje średnio dziesięć minut. Jeśli maluch robi to o wiele szybciej, wówczas istnieje spore prawdopodobieństwo, że smoczek jest za duży. W momencie, gdy karmienie butelką przeciąga się w czasie – być może dziecku trudno jest ssać pokarm przez małą dziurkę.

W efekcie mleko staje się zimne i niesmaczne – zasada mówi, że optymalna temperatura takiego napoju to 36 stopni Celsjusza. Rodzic, przed podaniem dziecku mleka, powinien każdorazowo sprawdzić, czy produkt nie jest za zimny czy za gorący. Smoczki mogą mieć jednak nie tylko różną wielkość, ale też kształt. Często wybierane są te, które przypominają brodawkę piersi. Są one okrągłe i szerokie, przez co doskonale dopasowane są do niemowlęcych warg.

Istnieje też wiele innych rodzajów, w tym specjalne wersje, zapobiegające powstawaniu różnych wad zgryzu. Jeśli chodzi o materiał, z którego wykonane są smoczki, to wyróżnia się wersje kauczukowe i silikonowe. Pierwsze z nich są miękkie, ale szybciej ulegają zniszczeniom i odkształceniom, zaś drugie – o wiele twardsze, ale przez to bardziej wytrzymałe i dłużej zachowują swoją formę i kształt.

karmienie butelką

W sklepach dostępnych jest dość sporo różnych butelek. Część rodziców testuje kilka, by ostatecznie trafić na najbardziej odpowiadającą dziecku. Bez względu na to, jaką decyzję się podejmie i którą opcje wybierze, trzeba pamiętać o wyparzeniu produktu przed użyciem. W trakcie stosowania również należy dbać o czystość butelki. Warto też za każdym razem przygotowywać pojedynczą porcję posiłku. Przechowywanie mleka modyfikowanego, które nie zostało zużyte, jest niedopuszczalne.

Jeśli więc maluch nie zje wszystkiego, resztę należy po prostu wylać. Karmienie butelką wymaga również odpowiedniej pozycji. Dziecko powinno być trzymane stabilnie, najlepiej tak, by jego głowa znajdowała się wyżej niż reszta ciała, oraz by jednocześnie całość tworzyła prostą linię. Pozycja zupełnie pozioma spowoduje zakrztuszenie się. Smoczek musi być w trakcie jedzenia cały czas wypełniony pokarmem.

Jeśli znajduje się tam powietrze, niemowlę połyka go wraz z jedzeniem i może cierpieć na bóle brzucha i kolkę. Warto też zadbać o odpowiednią atmosferę. Karmienie butelką powinno odbywać się tak, jak w przypadku piersi, zatem należy zapewnić maluchowi bliskość z rodzicem, wskazany jest też kontakt wzrokowy i spokój. Warto pamiętać, że w czynności tej może brać udział nie tylko mama, ale również tata.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here