Jeśli postanowiłeś zapoznać się z poniższym artykułem, oznacza to, że zależy ci na zdrowiu i dobrym samopoczuciu twojego pupila. Niestety nie każdy kot ma tyle szczęścia. Każdego dnia do schronisk trafiają nowe kocięta i koty, których większość nigdy nie znajdzie domu. Sterylizacja jest najlepszym i najbardziej humanitarnym sposobem ograniczenia populacji bezdomnych kotów.

Dlaczego koty należy kastrować?

Walka z bezdomnością zwierząt nie jest jedyną korzyścią płynącą ze sterylizacji. Pozbawienie płodności pozytywnie wpłynie także na stan zdrowia i kondycję psychiczną kota. Niewykastrowane koty muszą mierzyć się z niezaspokojonym popędem płciowym, który zarówno u kocurów, jak i u kotek stanowi przyczynę znacznego stresu i dyskomfortu. Ponadto koty, które zostały poddane zabiegowi sterylizacji, są mniej narażone na występowanie niebezpiecznych chorób narządów rozrodczych, takich jak ropomacicze, nowotwory jąder czy jajników. Wiele z nich może doprowadzić nawet do śmierci pupila. Sterylizacja, zwłaszcza jeśli zostanie przeprowadzona odpowiednio wcześnie, może mieć również zalety behawioralne i ograniczyć agresywne zachowania u kota. Ostatecznym argumentem przemawiającym za pożytecznością sterylizacji jest fakt, że wykastrowane koty cieszą się dłuższym życiem.

Dlaczego ważne jest dobranie odpowiedniej karmy dla kotów sterylizowanych?

Po zabiegu sterylizacji w kocim organizmie zachodzą pewne zmiany. Spowalnia się metabolizm, w konsekwencji czego zmniejsza się zapotrzebowanie energetyczne kota. Jednocześnie jego apetyt wielokrotnie wzrasta. Dlatego tak ważne jest, aby niezwłocznie zacząć podawać kotu specjalną karmę. W przeciwnym razie diametralnie wzrośnie prawdopodobieństwo wystąpienia otyłości, która w przypadku kotów jest nadzwyczaj niebezpieczna i trudna do zwalczenia. Najlepiej sprawdzi się tutaj karma dla kotów sterylizowanych. Jej głównym zadaniem jest zminimalizowanie ryzyka nadwagi i otyłości poprzez obniżenie wartości kalorycznej. Prócz tego specjalistyczna karma dla kotów sterylizowanych wzbogacona jest o zróżnicowane substancje aktywne, których rolą jest zapobieganie chorobom i dostarczenie organizmowi zwierzęcia niezbędnych witamin i minerałów. Należy również pamiętać, że prócz podawania odpowiedniej karmy dla kotów sterylizowanych, twojemu zwierzakowi nie może zabraknąć także ruchu. Codzienna porcja zabawy nie tylko korzystnie odbije się na zdrowiu kota, ale i pozwoli na zbudowanie między wami trwałej relacji.

Którą karmę wybrać, aby zatroszczyć się o koci organizm po kastracji?

Wybierając odpowiednią karmę dla swojego czworonożnego podopiecznego, należy kierować się przede wszystkim jej składem. Optymalna karma dla kotów sterylizowanych powinna zawierać między innymi następujące składniki:

  • taurynę – umożliwia trawienie tłuszczu, gwarantując prawidłowe funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, nerwowego oraz mięśni szkieletowych;
  • chlorek amonu i L-metioninę – zakwaszają mocz i zapobiegają powstawaniu kryształów i kamieni moczowych;
  • L-karnitynę – podwyższa tempo przemiany materii.

Ponadto trzeba mieć na uwadze, że koty to drapieżniki i stuprocentowi mięsożercy. Dlatego kluczowym jest również, aby karma dla kotów sterylizowanych zawierała dużą ilość mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego kosztem zbóż, z których trawieniem koty zwyczajnie sobie nie radzą. Zatem którą karmę najlepiej wybrać? To pytanie powinieneś zadać przede wszystkim twojemu kociakowi. Gdy już wybierzesz karmę o wartościowym składzie, pozwól zwierzakowi spróbować różnych rodzajów i zdecydować się na ten, który najbardziej mu odpowiada. Karmy dla kotów sterylizowanych dostępne są w różnorodnych smakach. Ich głównych składnikiem może być wołowina, królik, tuńczyk oraz wiele innych. Pamiętaj, że koty potrafią być wybredne, nie zmuszaj więc pupila do jedzenia łososia, jeśli najbardziej lubuje się króliku. Bo przecież chodzi o jego zadowolenie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here