Zakażenie koronawirusem następuje drogą kropelkową poprzez usta, nos, a także oczy. Prawdopodobnie wirus przemieszcza się na większe odległości niż dotychczas sądzono i utrzymuje w powietrzu nawet przez kilka godzin. W związku z tym rodzi się pytanie jak chronić się przed koronawirusem?

Podstawowa sprawa – izolacja

Z innymi spotykamy się w pracy, urzędach, sklepach, miejscach publicznych, na ulicach. Dlatego ważne, aby przestrzegać kilku podstawowych zasad, żeby uniknąć zakażenia. W miejscach publicznych należy zachować ok. 2-metrowy odstęp od innych osób. Unikajmy zgromadzeń i przebywania w skupiskach ludzkich o ile jest to możliwe. W miarę możliwości załatwiajmy swoje sprawy drogą telefoniczną, czy poprzez Internet. Praca zdalna jest tu dobrym wyjściem.

Zasłanianie ust i nosa

Tam, gdzie gromadzą się ludzie, czyli w sklepach, miejscach kultu, zakładach pracy warto zasłaniać usta i nos, żeby koronawirus tą drogą nie dostał się do organizmu. Ochronne maseczki zakładane na twarz, przed zakażeniem chronią nie tylko nas samych, ale przede wszystkim innych. Usta i nos należy też zakrywać kiedy kichamy i kaszlemy. Więcej porad znajdziesz na: https://www.adamed.expert/artykuly/szczegoly/jak-chronic-sie-przed-zakazeniem-koronawirusem-SARS-CoV-2

Reagowanie na objawy

Kiedy gorzej się czujemy, mamy podwyższoną temperaturę, kichamy, kaszlemy, odczuwamy bóle mięśni i stawów, jak w przypadku grypy, wtedy należy skontaktować się z lekarzem. Być może nie jesteśmy zakażeni COVID-19, jednak takich objawów bagatelizować nie wolno.

Dezynfekcja

Wirus może osadzać się na przedmiotach, dlatego przed wejściem do placówek handlowych, czy też innych miejsc odwiedzanych przez ludzi (np. komunikacja publiczna) należy zdezynfekować dłonie odpowiednim środkiem zawierającym alkohol o stężeniu 60-70 procent. Najczęstszym składnikiem sanitizerów skutecznie zwalczającym koronawirusa jest etanol. W zakładach pracy i innych pomieszczeniach, gdzie przebywają ludzie należy dezynfekować przedmioty, dotykane przez wiele osób. Należą do nich klamki od drzwi, telefony, urządzenia biurowe, poręcze schodów, blaty biurek, oraz meble i podłogi itp.

Mycie rąk

Po przebywaniu w miejscach publicznych, takich jak placówki handlowe, nie należy dotykać ust, nosa, czy też oczu. W miarę możliwości jak najszybciej powinniśmy umyć dłonie mydłem. Należy to robić bardzo dokładnie przez 30-60 sekund.

Szukasz aktualnych informacji związanych z pandemią COVID-19? Zaglądaj regularnie na stronę Adamed.expert – źródło wiedzy o zdrowiu, tworzone wyłącznie przez ekspertów z tej dziedziny.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here