Chemiczna, przetworzona żywność, niedobór witamin i nadmiar cukru w diecie sprawia, że z problemem próchnicy boryka się coraz więcej maluchów. Problem próchnicy dotyka niestety coraz młodsze dzieci. Wiele rodziców zastanawia się czy warto leczyć próchnicę zębów mlecznych skoro i tak niedługo wypadną?

Ogólnie należy przyjąć zasadę, że zęby mleczne są podporą dla wyrastających pod nimi zębów stałych. Jako rodzic musisz mieć świadomość, że głęboka próchnica zębów mlecznych prawdopodobnie wpłynie na uzębienie stałe dziecka.

Niestety, nie każdy maluch pała entuzjazmem na widok fotela stomatologicznego, dlatego do pierwszej wisty u dentysty należy dziecko skrupulatnie przygotować. Warto zainwestować w zabawkowe zestawy małego dentysty, żeby dziecko poprzez zabawę oswoiło się z tematem.

Leczenie zębów lalek i misiów będzie świetną zabawą, ale najważniejsze, że dzięki temu dziecko u dentysty nie będzie zdezorientowane i przestraszone. Dziecku nie wolno też mówić, żeby się nie bało, gdyż maluchy rejestrują jedynie słowo „bać” i bez względu na nasze obietnice czują podczas wizyty u stomatologa niepewność i narastający niepokój.

Zanim zabierzesz dziecko do dentysty postaraj się znaleźć odpowiedni gabinet

W tym celu popytaj rodziny, znajomych i poczytaj opinie o lekarzach stomatologach w Internecie. Pierwsza wizyta u lekarza stomatologa jest niezwykle ważna, gdyż może ona zadecydować o stosunku dziecka do dentysty w dorosłym życiu. Dzieci mające traumatyczne wspomnienia z dzieciństwa przenoszą swoje traumy na dorosłe życie. Dlatego tak ważne jest, aby znaleźć specjalistę z odpowiednim sprzętem i bardzo dobrym podejściem do dzieci.

myje zęby

Niestety, jako rodzice musicie wiedzieć, że w niektórych przypadkach mimo najszczerszych chęci rodziców dziecko nie przekona się do dentysty. Nie można się za to obwiniać. Niektórych rzeczy dzieci po prostu się boją. Pozostaje nadzieja, że z czasem dorosną i zrozumieją, że lekarz stomatolog działa jedynie w trosce o ich zdrowie.

Czasem próchnica u dziecka jest zbyt duża, aby odraczać wizytę u dentysty z uwagi na irracjonalne lęki malucha. W takim wypadku pozostaje rodzicom leczenie zębów pod narkozą lub z użyciem gazu rozweselającego. W obecnych czasach coraz więcej klinik stomatologicznych posiada w swojej ofercie takie rozwiązania. Warto tutaj zaznaczyć, że gaz rozweselający jest znacznie bezpieczniejszy od narkozy, dlatego lepiej na początku zacząć od tego rozwiązania. Jeśli gaz rozweselający nie sprawdzi się u Twojego dziecka możesz rozważyć leczenie zębów pod narkozą.

Jeśli maluch boi się borowania, a Ty nie masz odwagi leczyć go z użyciem narkozy postaraj się zadbać chociaż o zęby, których próchnica jeszcze nie zaatakowała. Dziecko u dentysty może skorzystać z samego zabiegu lakowania. Dzięki lakowaniu możesz ochronić zdrowe zęby malucha przed rozwojem próchnicy.

Jeśli zauważyłaś, ze Twoje dziecko ma wyjątkowo słabe zęby i próchnica niezwykle szybko się u niego rozwija musisz też przestrzegać szeregu zasad. Niezwykle ważne jest dokładne szczotkowanie zębów – najlepiej po każdym posiłku. Niektóre dzieci myją zęby pobieżnie, gdyż nudzi ich ta żmudna czynność. Jako matka musisz dziecko dopilnować, żeby myło zęby należycie. Możesz też zabrać swoją pociechę do higienistki, która w zrozumiały sposób wyjaśni maluchowi, jak powinien prawidłowo szczotkować zęby.

dziecko u dentysty

Na rynku dostępnych jest wiele kolorowych szczoteczek do mycia zębów

Warto zainwestować w taką, która przypadnie do gustu maluszkowi, dzięki czemu będzie on chętniej dbał o ząbki. Możesz także zainwestować w szczoteczkę elektryczną, która czyści o wiele dokładniej niż zwykła szczoteczka manualna.

Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest zakup szczoteczki sonicznej, jednak nie każde dziecko zaakceptuje ten wybór, gdyż szczoteczki soniczne w pierwszych dniach użytkowania bardzo łaskoczą dziąsła.
Oprócz dokładnego mycia zębów bardzo istotna jest kwestia diety. Zastąp napoje słodzone czystą wodą lub niesłodzoną herbatą. Zadbaj też, aby w diecie dziecka znalazło się więcej warzy i owoców oraz postaraj się wyeliminować słodycze.

Po zakończonym leczeniu dentystycznym dziecko u dentysty powinno zjawiać się regularnie – najlepiej raz na kilka miesięcy. Dzięki temu stomatolog będzie kontrolował rozwój próchnicy i zaleczał ubytki w początkowej fazie, co znacznie oszczędzi dziecku bólu.

Warto zaznaczyć, że na rynku oprócz past i płukanek do jamy ustnej dostępne są także preparaty specjalistyczne, które wspierają remineralizację zębów i mogą zatrzymać rozwój próchnicy. Preparat taki nakłada się na noc po myciu zębów i już się go nie spłukuje.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here