Odpowiednio zbilansowana dieta to to jeden z kilku głównych czynników odpowiadających za prawidłowy rozwój płodu. Właściwe odżywianie z myślą o zdrowiu matki potomka powinno być wdrożone na etapie podjęcia decyzji o ciąży, kiedy świadomie rezygnuje się z antykoncepcji. Także po porodzie – do czasu odstawienia maluszka od piersi – spożywane przez mamę pokarmy mają wpływ na dziecko. Kolejnym atutem przemawiającym za ewentualną zmianą nawyków żywieniowych, także radykalną, jest przeciwdziałanie negatywnym wpływom ciąży na kobietę – na jej samopoczucie, kondycję skóry i włosów, czy sylwetkę.
Planujesz ciążę? Odstaw używki!
Jeszcze przed zajściem w ciążę warto zmienić negatywne nawyki żywieniowe. Odstawienie używek, szczególnie papierosów i alkoholu, to podstawa. Właściwa dieta ma też wpływ na prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Ponadto specjaliści od ginekologii i położnictwa rekomendują, żeby przyszła matka miała stosowną wagę – zbyt mała lub zbyt duża nie dość, że zmniejszają prawdopodobieństwo zajścia w ciążę, to jeszcze mogą łączyć się z poronieniami lub przedwczesnym rozwiązaniem. BMI w granicach 19-25 to wartość godna zapamiętania.
Suplementacja przed ciążą
Kilka tygodni przed planowaną ciążą kobieta powinna zacząć regularną suplementację witaminą B9, znaną powszechnie jako kwas foliowy. Jej obecność w diecie odpowiada między innymi za zmniejszenie ryzyko wad serca u płodu oraz za prawidłowe wykształcenie się układu moczowego. Produkty obfitujące w kwasy omega-3 (DHA i EPA) także na stałe muszą zagościć w jadłospisie – bogatym źródłem są przede wszystkim ryby morskie (ze słodkowodnych najwięcej dobroczynnych kwasów tłuszczowych zawierają karpie i leszcze).
Dieta dla ciężarnej
Najważniejszą wskazówką dla przyszłych mam jest to, żeby dbać o bilans kalorii, wartościowych tłuszczów, białek i nie rezygnować z dających energię węglowodanów. Istotne, żeby się nie przejadać, ale żeby dostarczać odpowiednią dawkę pokarmu dla siebie i przyszłej pociechy. Warzywa i owoce jak najbardziej, ciemna czekolada też jest niezłym wyborem, zwłaszcza że obfituje w magnez. Ponadto wiele z przyszłych mam rozważa suplementy dla kobiet w ciąży i karmiących, obfitujące w kwasy omega 3, jod, magnez, żelazo, kwas foliowy czy witaminę D. Ta ostatnia powinna być dostarczana razem z tłuszczami, co zapewnia odpowiednią przyswajalność. Przeczytaj więcej na: https://mamadha.pl/dieta-dla-ciezarnej-jak-sie-odzywiac-aby-nie-przytyc/
Niewłaściwa dieta matki skutkuje zarówno niewłaściwym rozwojem dziecka, jak również może łączyć się z późniejszą otyłością i nawet cukrzycą. Nadmierny przyrost tkanki tłuszczowej u płodu bywa też przyczyną komplikacji przy porodzie i po rozwiązaniu. Wrasta prawdopodobieństwo wykonania cesarskiego cięcia.
Dieta po porodzie
Dieta dla ciężarnej ma znaczenie na rozwój dziecka także podczas karmienia piersią. Nadal nie powinno się spożywać alkoholu, ponadto warto ograniczyć kawę czy herbatę – kofeina i teina mogą wywoływać zaburzenia rytmu serca u noworodka. O prawidłowej diecie podczas ciąży i laktacji więcej można dowiedzieć się ze strony Mamadha.pl.