Menopauza u kobiet jest czymś zupełnie naturalnym i normalnym. Każda kobieta musi przejść okres dorastania, który charakteryzuje się burzliwym dojrzewaniem. Większość kobiet w ciągu swojego rozrodczego etapu w życiu przechodzi poprzez ciążę jedną lub więcej. Każda też żyjąc musi przejść klimakterium potocznie zwane menopauzą. Lecz klimakterium, a menopauza choć są ze sobą ściśle powiązane, to jednak nie są tym samym.

Menopauza jest ostatnią w życiu kobiety miesiączką

A klimakterium jest długim okresem następującym przed ostatnią miesiączką i długo po ostatniej miesiączce. Ten szczególny okres w życiu kobiety oprócz już wspomnianych często też nazywany jest przekwitaniem.

Czy możliwe są objawy menopauzy w wieku 47 lat ? Odpowiedź brzmi, że jak najbardziej. Zdarza się, że objawy menopauzy pojawiają się dopiero po pięćdziesiątym roku życia. Ale zdarza się także, że pojawiają się zaraz po czterdziestym roku życia. Nie ma na to reguły, gdyż każdy organizm jest inny. I każdy organizm posiada indywidualne predyspozycje zależne na przykład od genetyki lub innych czynników zdrowotnych i środowiskowych.

Wiele kobiet zamartwia się faktem, że menopauza jest początkiem starzenia się organizmu. Warto tu zaznaczyć, że organizm człowieka już po dwudziestym roku życia zaczyna się starzeć. Jest to normalna kolej rzeczy, której podlega każdy człowiek bez wyjątku. Starzeją się kobiety i starzeją się mężczyźni. W konsekwencji jedni i drudzy umierają. Bo każdy kto się urodził musi także umrzeć. Jest to bolesna prawda, lecz jedyna pewna i obejmująca wszystkich ludzi, zwierzęta, a nawet rośliny.

objawy menopauzy

Dla kobiety nie znaczy to jednak, że okres po menopauzie jest okresem gorszym niż wcześniejsze okresy. Średnio można założyć, że klimakterium zaczyna się około 45 roku życia i trwa do 55 roku życia. Przy czym sama menopauza, czyli ostatnia miesiączka zazwyczaj pojawia się około pięćdziesiątego roku życia. Co prawda, że dolegliwości związane z przekwitaniem będą trwały jeszcze kilka lat, lecz miesiączka już nie będzie się pojawiać.

Ma to dobre strony. Gdyż po upływie około dwóch lat od ostatniej miesiączki kobieta może być pewna tego, że w jej organizmie nie dochodzi już do jajeczkowania. A więc ma pewność, że nie zajdzie w ciąże. A więc przekraczając pięćdziesiątkę kobieta jest jeszcze atrakcyjną osobą, która nie musi już myśleć o antykoncepcji. Daje to spokój i luz psychiczny, który od tej pory będzie towarzyszył jej do końca życia.

Ponadto czas po menopauzie, to okres kiedy dzieci są już odchowane i usamodzielnione. I można zacząć myśleć o sobie. O spełnianiu swoich pasji i marzeń. Rozwijać się intelektualnie, zdobywać nowe umiejętności, nawiązywać nowe przyjaźnie i pielęgnować stare. Albo oddać się pracy nad swoją duszą, dla której wcześniej nie było tyle czasu, bo były małe dzieci i praca.

Wiele osób po pięćdziesiątym roku życia przewartościowuje swoje życie. Zaczyna doceniać radość płynącą z seksu. Gdyż nie jest on gorszy od tego w młodym wieku, a może nawet lepszy. Gdyż partnerzy posiadający doświadczenie życiowe i bardziej zwracają uwagę na partnera niż na siebie. Co obydwojgu daje wiele radości.

Masa ludzi po przejściu na emeryturę zaczyna dopiero wartościowo i świadomie żyć. Gdyż człowiek zabiegany wcale nie żyje świadomie. Żyje problemami dnia codziennego nie zdając sobie sprawy z tego, że życie ucieka.

babcia z wnukiem

Jakie są najczęstsze objawy klimakterium ?

Najważniejszym objawem jest zatrzymanie miesiączki, który to czas następuje najczęściej około pięćdziesiątego roku życia. Inne objawy to: uderzenia gorąca, poty nocne, bóle głowy, uczucie zmęczenia, osłabienie pamięci, apatia, zawroty głowy, zmienne nastroje, depresja, zaburzenia koncentracji, zmniejszenie libido czyli popędu seksualnego, zaburzenia snu, częste zapalenia pochwy, nawracające zapalenia dróg moczowych, cienkość skóry i zmniejszenie jej elastyczności i inne.

Lecz nie każda kobieta musi aż tak dotkliwie odczuwać skutki klimakterium. Jedne kobiety podczas tego okresu cierpią bardziej, a inne niemalże niezauważalnie przechodzą ten czas. Gdy dolegliwości są zbyt dokuczliwe, to zawsze można skorzystać z proponowanej przez lekarza ginekologa terapii. Jednak terapie zastępcze mogą nieść za sobą efekty uboczne.

Dlatego zawsze trzeba rozważyć wszystkie za i przeciw. Istnieje także wiele środków, które łagodzą dolegliwości związane z okresem przekwitania.
Nawet gdy kobieta czuje się dobrze, to nie zaszkodzi przeprowadzić przynajmniej co dwa lata badania kontrolne. Gdyż powszechnie wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

[Głosów:79    Średnia:2.8/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here