Mimo, że promieniowanie słoneczne ma kilka zalet, takich jak pozytywny wpływ na samopoczucie, zmiana koloru skóry, pomoc w produkcji witaminy D, czy leczeniu niektórych chorób skóry, nie jest polecane. Ponieważ może powodować również poparzenia słoneczne, przebarwienia, a nawet choroby nowotworowe.

Rodzaje promieniowania UV

Promieniowanie słoneczne, dzieli się na dwa typy: UVA i UVB. Promieniowanie UVA stanowi aż 95% promieni słonecznych, z kolei UVB, wyłącznie 5%. Promieniowanie UVA jest obecne przez cały rok, nawet w pochmurne dni. Wynika to z tego, że wykazuje zdolność przenikania przez chmury, szkło, a nawet ludzki naskórek. Promieniowanie UVA różni się od UVB tym, że wnika głęboko w warstwy naskórka. To ono odpowiada za fotostarzenie skóry i zmiany nowotworowe

Promieniowanie UVB ma silne natężenie wyłącznie w sezonie letnim, zwykle w godzinach 12-14. W przypadku tego rodzaju promieniowania, może zostać zatrzymane przez szybę, czy chmury. Jeżeli chodzi o wnikanie w skórę, to niestety tutaj też występuje to zjawisko. Dlatego zdarzają nam się oparzenia oraz zmiany nowotworowe.

Przeczytaj też: http://www.psfs.pl/skora-tlusta-czy-sa-wskazane-oleje-w-jej-pielegnacji/

Negatywne skutki promieniowania UV na skórę

Fotostarzenie skóry – słońce jest głównym czynnikiem sprzyjającym procesowi starzenia się skóry. Promienie słoneczne są odpowiedzialne za tworzenie się wolnych rodników na naszej skórze, a jak wiadomo prowadzą one do szybszego pojawienia się zmarszczek. W wyniku promieni słonecznych zanikają fibroblasty, co prowadzi do mniejszej produkcji kolagenu i elastyny. Skóra staje się mniej elastyczna i jędrna. Efektem tego jest wiotczenie skóry.

Oparzenia słoneczne – powstają w wyniku nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Każdy z nas na pewno chociaż raz w życiu, doświadczył takiego stanu. Pojawia się wtedy uczucie pieczenia, zaczerwienienie oraz ból skóry. Gdy dojdzie do bardziej zaawansowanego stopnia oparzenia, pojawią się nudności, dreszcze i gorączka. Po zaleczeniu objawów na skórze, może pozostać pamiątka, w postaci przebarwień.

Nowotwory skóry – jest to najpoważniejsza wada opalania skóry. W wyniku nadmiernej ekspozycji na promieniowanie słoneczne mogą powstawać liczne pieprzyki oraz posłoneczne rogowacenia skóry. Z czasem zmiany tego typu mogą zmienić się w nowotwór skóry.

Źródło: https://www.coconeyla.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here