Znudziły ci się już wakacje pod palmami, a może nigdy nie były twoim wymarzonym sposobem na spędzenie urlopu? Na mapie świata nie brakuje wyjątkowych miejsc, które nadal nie uległy turystyce komercyjnej. Sprawdź, jakie kraje mogą być w najbliższe wakacje ciekawą alternatywą dla obleganych przez urlopowiczów plaż w Hiszpanii czy też zatłoczonych szlaków w polskich Tatrach.

Nepal – na dachu świata

Nepal co roku odwiedzają rzesze żądnych przygód alpinistów marzących o zdobyciu najwyższych szczytów świata, w tym słynnego Mount Everestu. Ten o ponad połowę mniejszy od Polski kraj jest położony u stóp Himalajów, a góry zajmują ponad 80% jego powierzchni. Nie oznacza to jednak wcale, że przygoda pod hasłem „Nepal wycieczka” jest zarezerwowana tylko dla fanów wspinaczki i górskich wędrówek.

Niesamowity widok na słynne ośmiotysięczniki na pewno zrobi wrażenie nawet na osobach, które nie mają bzika na punkcie gór. Ciekawym przeżyciem może być również aklimatyzacja na wysokościach porównywalnych z najwyższymi szczytami Europy. Ponadto Nepal oferuje wyjątkowe przeżycia duchowe dzięki licznym sanktuarium hinduistycznym, a także malowniczym wioskom położonym pośrodku niczego i możliwości obcowania sam na sam z naturą na niemal dzikich terenach.

Gruzja – w krainie wina

Wielu Polakom Gruzja kojarzy się przede wszystkim z czarnomorskim kurortem, o którym śpiewał słynny zespół Filipinki. Ten niewielki kaukaski kraj położony na granicy Azji i Europy ma jednak do zaoferowania znacznie więcej niż egzotyczne plaże. Wystarczy opuścić na chwilę najbardziej turystyczne miasta na mapie Gruzji i wraz z Klubem Podróżników Apetyt na Świat wybrać się do nieco mniej komercyjnych miejsc.

Sporym zaskoczeniem mogą być wizyty w gruzińskich winnicach, których wino może śmiało konkurować z wyrobami z Francji czy też Hiszpanii. Ponadto trudno nie zakochać się w lokalnej kuchni z takimi smakołykami jak chinkali i chaczapuri. W Gruzji zachwycają także majestatyczne góry, kilkusetletnie zabytki, niezwykła przyroda i bogata kultura. Podczas wyjazdu warto też znaleźć czas na odprężającą kąpiel w basenach geotermalnych.

Szkocja – wśród baśniowych zamków

W Szkocji każdy znajdzie coś dla siebie – klimatyczne puby z whisky, tajemnicze zamki i budzące respekt klify to zaledwie niewielka część atrakcji w jednej z najbardziej malowniczych części Wielkiej Brytanii. Podczas wyjazdu do Szkocji po prostu nie można się nudzić. Zwiedzanie miast i miasteczek można urozmaicić górskimi wędrówkami i wypoczynkiem nad jeziorami, w których być może czeka sam potwór z Loch Ness.

Rzeźba terenu jest na tyle zróżnicowana, że można zarówno wybrać się po prostu na spacer na jedno z zielonych wzgórz, jak i zdecydować się na wymagającą wspinaczkę. Do obowiązkowych punktów urlopu w Szkocji należy na pewno Edynburg, który regularnie zajmuje wysokie miejsca w rankingach najpiękniejszych miast świata. Ponadto pełne zabytków miasto jest świetną bazą wypadową np. na najwyższy szczyt regionu, czyli Ben Navis.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here