Funkcjonalność takich substancji jest nieoceniona. Wykorzystuje się je w różnych sytuacjach – od zmywania paznokci po rozcieńczanie farb. Czym są rozpuszczalniki organiczne i gdzie je możemy kupić?

Rozpuszczalnik organiczny – co to takiego?

Pod ta nazwą znajdziemy wszelkiego rodzaju substancje i ich mieszaniny, które są w stanie rozpuszczać inne związki. Na co dzień mylnie nazywamy je też rozcieńczalnikiem. Oba typy substancji mają ze sobą wiele  wspólnego. Jednak nie każdy rozcieńczalnik będzie rozpuszczalnikiem. Pamiętajmy o tym, abyśmy nie popełnili błędu w czasie zakupów. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że najbardziej znanym na całym świecie rozpuszczalnikiem jest woda. To w niej rozpuszczamy rozmaite substancji, od cukrów i soli po chociażby witaminy. Oprócz tego człowiek wytworzył wiele rozpuszczalników chemicznych, które są dostosowane do naszych potrzeb. Nie brakuje też uniwersalnych wersji tego produkty. Taki rozpuszczalnik powinien znajdować się w każdym domu. Dzięki skomplikowanej recepturze, w której znajdziemy chociażby aceton i toluen, poradzi on sobie z różnego rodzaju substancjami. Takie rozpuszczalniki organiczne poradzą sobie z farbami ftalowymi, celulozowymi, poliwinylowymi, czy chemoutwardzalnymi. Pomoże tez usunąć rozmaite zabrudzenia czy tłuste plamy. Dlatego właśnie jest nazywany uniwersalnym. Nie zapominajmy jednak, że takim rozpuszczalnikiem nie uzyskamy efektów porównywalnych z wersją dedykowaną.

Dedykowane rozpuszczalniki organiczne – co oferują producenci?

Specjalistyczne produkty przydadzą się do bezpośredniego stosowania z określoną substancją. Dzięki temu gwarantują one wysoką skuteczność i bardzo dobre rezultaty. Do takich substancji możemy zaliczyć chociażby benzynę ekstrakcyjną. Ze względu na fakt, że nie jest ona przezroczysta, nie można jej stosować do rozcieńczania farb. Przyda się za to do zmywania i odtłuszczania powierzchni, gdyż świetnie radzi sobie z zanieczyszczeniami organicznymi. Musimy jednak uważać, by nie uszkodzić plastiku. Benzyna ekstrakcyjna rozpuszcza go bowiem na powierzchni, co prowadzi do zmatowienia materiału. Dla naszego dobra lepiej unikać kontaktu tego rozpuszczalnika z plastikiem. Innymi substancjami są te przeznaczone do lakierów. Wersję uniwersalną takiego rozpuszczalnika możemy stosować do lakierów ftalowych, olejnych i asfaltowych. Bardziej skomplikowane są te służące do rozcieńczania farb. Znajdziemy wśród nich rozpuszczalniki organiczne ftalowo-karbomidowe, ftalowe oraz nitro.

Gdzie kupimy rozpuszczalniki organiczne?

Możemy to zrobić zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. W pierwszym przypadku wystarczy, że odwiedzimy sklepy oferujące tego rodzaju chemię budowlaną. Znacznie szerszy wybór jednak będziemy mieli w sieci. To właśnie tutaj będziemy mogli porównać ze sobą rozmaite rozpuszczalniki organiczne i wybrać te, najbardziej odpowiednie dla nas. Wystarczy, że wejdziesz chociażby tutaj http://overlack.com.pl/produkty/branza-techniczna/rozpuszczalniki-organiczne/. Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość mieszania rozpuszczalników według dowolnych proporcji. W ten sposób możemy otrzymać dokładnie taki środek, jaki potrzebujemy.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here