Nadzór BHP jest niezwykle ważnym elementem, który pomaga zarządzać bezpieczeństwem i higieną pracy w każdej firmie. Jego celem jest zapewnienie odpowiednich warunków pracy oraz zminimalizowanie możliwości wystąpienia wypadków. Prowadzony przez doświadczonych specjalistów  zwiększy efektywność pracy oraz pozwoli na jej wykonywanie w komfortowych warunkach. Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź, dlaczego warto powołać w swojej firmie koordynatora ds. nadzoru BHP. 

Kogo obowiązują zasady BHP?

Szczególnej kontroli BHP podlegają miejsca, w których znajdują się pracownicy wykonujący określone zlecenia od różnych pracodawców, a w trakcie ich wykonywania mogą stwarzać dla siebie wzajemne zagrożenie. Co ważne nie ma znaczenia, w jakim miejscu są wykonywane te czynności, albowiem szczególnym wymogiem jest ustalenie zasad współdziałania oraz powołania koordynatora ds. BHP, który będzie miał możliwość nadzorowania przeprowadzanych prac, a także eliminacji potencjalnych zagrożeń. 

Co obejmuje nadzór BHP? 

Podstawowym obowiązkiem służby BHP jest kontrolowanie warunków pracy, a także stanu technicznego pomieszczeń, oświetlenia oraz maszyn i urządzeń. Dodatkowo nadzór BHP określa takie czynności jak:

  • pomoc w dokonaniu oceny ryzyka zawodowego,
  • opiniowanie oraz udzielanie instrukcji BHP na poszczególnych stanowiskach,
  • opracowywanie regulaminów pracy,
  • prowadzenie oceny i dokumentacji ryzyka zawodowego na stanowiskach pracy, 
  • przeprowadzania audytów BHP,
  • przeprowadzaniu odpowiednich szkoleń z zakresu BHP i PPOŻ. 

Co więcej, koordynator BHP powinien zostać powołany, jeśli w zakładzie są zatrudnione kobiety w ciąży bądź karmiące piersią, osoby młodociane, osoby niepełnosprawne oraz pracownicy wykonujący pracę zmianową w tym pracujący w nocy. 

Dlaczego warto powołać zewnętrzny nadzór BHP w swojej firmie?

Zatrudniając zewnętrzną firmę np. taką jak EHS Consulting będziesz mieć pewność, że w Twojej firmie zostały przeprowadzone wszelkie działania związane z bezpieczeństwem i higieną pracy. Dzięki temu zapewnione zostanie maksymalne bezpieczeństwo na terenie zakładu czy placu budowy. Specjaliści od EHS Consulting pomogą również opracować plany modernizacyjne firmy, dokonać odpowiedniej oceny technicznej maszyn i urządzeń, a także przeprowadzić odpowiednie szkolenia. Dodatkowo skorzystanie z zewnętrznego nadzoru BHP jest o wiele korzystniejsze finansowo, a także przynosi o wiele więcej efektów, a także zapewnia lepszy komfort pracy Twój i Twoich pracowników. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here