Kołdra obciążeniowa, inaczej nazywana sensoryczną, to wspaniały wynalazek współczesnych czasów. Świetnie sprawdza się podczas redukcji lęków i stresu. Pomaga organizmowi człowieka uspokoić się, odprężyć, zrelaksować i wypocząć. Znacznie ułatwia zasypianie. Jak jednak wybrać odpowiednią kołdrę, aby poznać wszystkie pozytywne efekty jej użytkowania?
Czym jest kołdra obciążeniowa i jak działa?
Kołdra sensoryczna jest produktem terapeutycznym, który obecnie dostępny jest na wyciągnięcie ręki dla każdego, kto tylko wyrazi chęć jej posiadania. Znana jest od wielu lat, jednak dzisiaj przeżywa swój prawdziwy renesans. Znajdziemy ją we wszystkich dobrych sklepach z tekstyliami do sypialni.
Kołdra obciążeniowa, jak sama jej nazwa mówi, jest nieco cięższa od tradycyjnego okrycia. Produkt ten poprzez subtelny nacisk stymuluje konkretne receptory w ścięgnach i mięśniach. Nacisk wywierany na konkretne części ciała pobudza wydzielanie serotoniny i melaniny. Pierwszy z nich jest hormonem szczęścia, natomiast drugi odpowiada za odprężenie i wysoką jakość snu. Kołdra sensoryczna jednocześnie obniża poziom kortyzolu, czyli niebezpiecznego dla człowieka hormonu stresu.
Ułożona na człowieku kołdra sensoryczna dostosowuje się idealnie do kształtu ciała. Użytkownik, który decyduje się na korzystanie z tego rodzaju okrycia, może odczuć natychmiastowy relaks, odprężenie oraz poczucie bezpieczeństwa. Jest to niezwykle ważne, aby efektywnie przespać noc.
Z czego wykonana jest kołdra obciążeniowa?
Zastanawiasz się, z czego produkowane są kołdry obciążeniowe? Jeśli chodzi o powłokę, zwykle jest to wysokiej jakości bawełna bądź flanela. Bawełna doskonale odprowadza wilgoć i jest przewiewna. Jeśli zaś chodzi o wnętrze kołdry, na rynku znajdziemy sporo różnych materiałów do jej wypełnienia. Zazwyczaj stosuje się granulat szklany, żwirek naturalny, jednak sporo producentów decyduje się na pestki winogron, pestki wiśni, nasiona gryki czy łuski gryki.
Wypełnienie w kołdrze jest praktycznie niewyczuwalne, a odpowiednie przeszycia sprawiają, że granulat nie przesuwa się. Dobrze zaprojektowane i wytworzone kołdry sensoryczne nie uczulają i z powodzeniem spełniają swoje zadanie.
Kołdra sensoryczna — na co pomaga?
Badania pokazują, że coraz więcej osób ma problem ze stresem. Mnóstwo ludzi odczuwa go permanentnie. Kołdra sensoryczna pomaga w walce ze skutkami życia w stresogennym środowisku, a poza tym pozwala na wygranie z bezsennością.
Dedykowana jest też osobom, które cierpią na konkretne schorzenia. Świetnie sprawdza się u osób z zespołem Aspergera, u osób chorych na ADD i ADHD. Doskonale nadaje się dla osób z nerwicą, zespołem niespokojnych nóg, demencją czy pierwszymi objawami Alzheimera oraz Parkinsona.
Kołdry sensoryczne bardzo często wykorzystywane są u alergików. Jest to podyktowane nie tyle efektem płynącym z korzystania z nich, a głównie materiałem, z którego są wykonywane. Alergicy nie mogą spać pod byle czym, a kołdry obciążeniowe zwykle są jednocześnie hipoalergiczne.