Masz problemy z wysokim cholesterolem? Nie potrafisz go obniżyć, a chciałbyś to zrobić bez pomocy środków farmakologicznych? Poniżej podpowiadamy, jak tego dokonać. Wysoki cholesterol to cichy zabójca. Warto więc dbać o jego prawidłowe stężenie i nie dopuszczać do tego, aby przekraczał dopuszczalne normy.
Przeczytaj też: https://www.gmrecords.pl/za-wysoki-cholesterol-co-robic/
Cholesterol i jego rodzaje
Cholesterol jest niezbędnym w naszym organizmie tłuszczem, który buduje komórki, a także jest niezbędną częścią hormonów i kwasów żółciowych. Ten organiczny związek składa się z tłuszczów oraz lipoprotein. To profil lipidowy obrazuje, jakie jest stężenie cholesterolu w naszej krwi. Jeśli znacznie odbiega od normy, czas najwyższy zająć się tym problemem. Zbyt wysoki cholesterol jest pierwszą przyczyną prowadzącą do zawału serca czy udaru mózgu. Ryzyko jest więc bardzo wysokie.
Wyróżniamy dwa rodzaje cholesterolu. LDL odpowiedzialny jest za transportowanie cholesterolu z wątroby do komórek. Jeśli jego poziom jest za wysoki, zaczyna on odkładać się na ścianach naczyń krwionośnych, zwężając je i prowadząc do miażdżycy. HDL natomiast zwany jest dobrym cholesterolem i jego rola polega na ochronie naczyń krwionośnych przed skutkami miażdżycy.
Jak poradzić sobie z wysokim cholesterolem?
Dieta i aktywność fizyczna to nasi sojusznicy w walce ze zbyt wysokim cholesterolem. Aktywność fizyczną wystarczy dopasować do naszej kondycji i możliwości naszego organizmu, ale należy to robić regularnie, a najlepiej codziennie. 45 minutowy spacer każdego dnia, niezależnie od naszego nastroju czy pogody, znacznie poprawi nasze wyniki badań. Przyspieszy one również nasz metabolizm oraz poprawi wydolność serca.
Warzywa i owoce powinny stać się podstawą naszych posiłków, jeśli walczymy ze zbyt wysokim cholesterolem. Ponadto naszymi sprzymierzeńcami są również produkty pełnoziarniste, które są bogate w błonnik. Ten zaś nie pozwala cholesterolowi wchłaniać się w przewodzie pokarmowym. Dietę warto również uzupełnić w czosnek, siemię lniane oraz otręby.
W przypadku zaawansowanych problemów z poziomem cholesterolu we krwi konieczne będzie zastosowanie środków farmakologicznych. Konsultacja z lekarzem pozwoli ocenić stan naszych naczyń krwionośnych oraz wysokość ryzyka, które płynie z podwyższonej ilości cholesterolu we krwi. Warto więc badać się regularnie i trzymać rękę na pulsie.
Zobacz też: http://jegoego.pl/zadbaj-o-rownowage-psychiczna-w-trudnych-czasach/