Ciąża jest czymś, o czym z całą pewnością może marzyć każda kobieta. Warto jest jednak wiedzieć, na co zwrócić uwagę, kiedy kończy nam się umowa, a my jesteśmy w ciąży. Jakie dokładnie prawa mamy? O co możemy się ubiegać? Na co powinniśmy zwrócić uwagę? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań, znajdziecie państwo właśnie w naszym poniższym artykule.
Przede wszystkim – zwolnienie a ciąża
To, od czego należy zacząć, to przede wszystkim kwestia związana z tym, że pracodawca w żadnym wypadku nie może nas zwolnić, kiedy jesteśmy w ciąży. Szczególnie, jeśli przyczyna zwolnienia nie jest jasna i nie jest zbyt dobrze znana. Pod żadnym pozorem, nie może dojść do zwolnienia, z powodu ciąży – jest to zabronione kodeksem pracy. Kobieta w ciąży, w żadnym wypadku nie może zostać zwolniona z pracy.
Prawa, które przysługują kobiecie w ciąży w pracy
Polskie prawo, chroni kobiety w ciąży. Mają one bardzo jasno określone przywileje, jak również obowiązki. Kobieta w ciąży jest pod swego rodzaju parasolem ochronnym, niemniej jednak, też nie jest do końca tak, że wszystko jej wolno. Kobieta w ciąży ma prawo do urlopu, ma prawo pójść na zwolnienie lekarskie, jeśli jej stan zdrowia nie pozwala wykonywać jej obowiązków. Nikt nie ma tez prawa zwolnić kobiety w ciąży, niezależnie od tego, jaką umowę podpisała.
Ciąża a koniec umowy
Co jednak zrobić w przypadku, kiedy kończy się umowa, a kobieta, która taką umowę podpisała, jest w ciąży? Prawdą jest, że kodeks pracy, chroni trwałość stosunku pracy. Nie jest jednak tak, że każda jedna umowa, którą kobieta podpisała, ulega przedłużeniu automatycznie do dnia porodu.
Przykładem, kiedy kobieta w ciąży nie jest chroniona prawem, jest sytuacja, w której np. została ona zatrudniona na umowę na zastępstwo lub umowa, którą kobieta podpisała, to umowa na okres próbny. W takich przypadkach, nie ma absolutnie żadnego prawa, które w jakikolwiek sposób chroniłoby kobietę w ciąży przed rozwiązaniem umowy. Umowy takie mogą zostać rozwiązane.
Ciąża a zwolnienie dyscyplinarne
Kolejną kwestią, którą koniecznie należy poruszyć, kiedy mówimy o zatrudnieniu kobiety w ciąży, jest to, czy może ona zostać zwolniona dyscyplinarnie. Mitem jest stwierdzenie, które zakłada, że kobieta w ciąży nie może zostać zwolniona dyscyplinarnie. Nie wywiązanie się ze swoich obowiązków, jak również złamanie zasad, które obowiązują w pracy, może się skończyć dla kobiety w ciąży zwolnieniem dyscyplinarnym. Pamiętajmy, że kobieta w ciąży nie jest w żaden sposób traktowana specjalnie, w sytuacji, kiedy nie będzie wywiązywała się ze swoich obowiązków. Ciąża nie zwalnia jej z konieczności wykonywania swoich obowiązków w należyty sposób.
Świadczenia, które przysługują kobiecie po rozwiązaniu umowy w dniu narodzin dziecka
Jeśli pracownica zdecyduje się na zakończenie pracy, nie oznacza to jednak, że nie ma ona absolutnie żadnych praw i nie przysługują jej żadne świadczenia z tego tytułu. Prawdą jest, że jeśli chodzi o świadczenia, które przysługują kobiecie po urodzeniu dziecka, to z całą pewnością możemy wskazać tutaj prawo do zasiłku macierzyńskiego, który przysługuje kobiecie po urodzeniu dziecka, nawet w sytuacji, kiedy stosunek pracy uległ zakończeniu.
Podobnie rzecz się ma w sytuacji, w której dochodzi do likwidacji pracodawcy. W tym przypadku, kobieta, która zatrudniona była konkretnym zakładzie pracy, ale został on zlikwidowany, także ma prawo do zasiłku macierzyńskiego.
Jak zatem widać, nie do końca jest tak, że w przypadku, kiedy mamy do czynienia z pracownicą w ciąży, nie możemy jej zwolnić. Są pewne sytuacje, które określane są jasno kodeksem pracy, w których może dojść do zwolnienia pracownicy. Warto też wiedzieć, że w bardzo konkretnych przypadkach, przysługują jej konkretne prawa jak również świadczenia, o które może się ona ubiegać.
Wszystkie te przepisy, regulowane są kodeksem pracy. W przypadku jednak, kiedy mamy wątpliwości co do tego, jak dokładnie regulowane są konkretne kwestie prawne, warto jest zwrócić się po pomoc do prawnika. Z pewnością będzie on umiał nam odpowiednio doradzić.