Słońce niektórym z nas kojarzy się przede wszystkim z ładną pogodą i wysoką temperaturą powietrza. Dla wielu jest to jednak także doskonałe źródło energii, które może być wykorzystywane do zasilania dowolnych urządzeń, które znajdują się w naszych domach bądź do podgrzewania wody. W jaki sposób działają współczesne kolektory słoneczne? Jakie rodzaje kolektorów słonecznych możemy wyróżnić? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

W jaki sposób działają kolektory słoneczne?

Kolektory słoneczne to urządzenia doskonale znane dla osób, które interesują się wytwarzaniem prądu z promieni słonecznych. Zanim zdecydujemy się na przejście do poszczególnych rodzajów kolektorów, warto wcześniej posiąść podstawową wiedzę na temat funkcjonowania tych urządzeń. Wszelkie rozważania należy rozpocząć od adsorbera, który jest umieszczany w kolektorach. Ma on za zadanie pochłaniać promieniowanie słoneczne, a następnie zamienić je w ciepło. Wcześniej wspomniany absorber powoduje ogrzewanie się czynnika grzewczego, który to przepływa do zasobnika- tam oddaje ciepło użytkowej wodzie. Jeśli zależy nam na tym, aby kolektory słoneczne charakteryzowały się wysoką efektywnością, w sposób szczególny powinniśmy zwrócić uwagę na ich umiejscowienie. Według specjalistów i na podstawie wielu badań wywnioskowano, że urządzenia te powinny być zwrócone w kierunku południowym, wówczas wydajność sprzętu jest maksymalizowana.

Jakie rodzaje kolektorów słonecznych możemy wyróżnić?

Wśród kolektorów słonecznych wyróżnić możemy dwa najbardziej powszechne rodzaje, które różnią się od siebie zastosowaną technologią, a także wydajnością. Zdecydowanie największą popularnością cieszą się kolektory płaskie, które z pewnością są nam doskonale znane. Dlaczego tak chętnie je wybieramy? Otóż charakteryzują się stosunkowo atrakcyjną ceną i trwałością, a ich wydajność jest w pełni satysfakcjonująca. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że taki kolektor działa podobnie jak wężownica, przez którą przepływa glikol, który to jest czynnikiem grzewczym. Taki sprzęt montowany jest po to, aby zminimalizować koszty związane z zapotrzebowaniem na ciepłą wodę.

Drugim rodzajem kolektorów słonecznych są te próżniowo-rurowe. Wyróżniają się tym, że są bardzo wydajne ze względu na zastosowanie nowoczesnych technologii wykonania. Niestety musimy liczyć się z tym, że ich cena jest nieco wyższa, dlatego też nie wszyscy zdecydują się na taką inwestycję.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here