Dużo się mówi o ostatnich latach o prowadzeniu zdrowego trybu życia. Problem jednak w tym, że dla wielu ten koncept może wydawać się zbyt szeroki i zbyt trudny do wdrożenia, aby się go podjęli. W rzeczywistości jednak przejście na zdrowy styl życia to długotrwały proces, który można wykonywać w ramach serii mniejszych kroków. W takim razie od czego zacząć?

Zadbaj o swój sen

Prawidłowe odżywianie czy ćwiczenia to pierwsze rzeczy, o których większość osób pomyśli, słysząc frazę „zdrowy styl życia”. Tak, niewątpliwie są one istotne i zajmiemy się nimi w dalszej części tego artykułu, aczkolwiek jest jedna, jeszcze ważniejsza rzecz, o której często zapominamy. Chodzi oczywiście o higienę snu. Jest to tym istotniejsze, że ze względów finansowych, zdrowotnych czy innych ćwiczenia lub zdrowe odżywianie mogą stać poza zasięgiem wielu ludzi, ale zadbanie o swój sen jest znacznie bardziej osiągalne.

O co konkretnie chodzi? Przesypianie minimum 7-8 godzin dziennie, chodzenie spać codziennie o tej samej ustalonej porze (lub przynajmniej w jej pobliżu) i unikanie ekranów (laptopów, smartfonów) na co najmniej godzinę przed snem. Nie jest to wbrew pozorom trudne, chociaż oczywiście zanim przestawimy się na taki tryb, możemy czuć przez kilka tygodni pewną frustrację.

Brak odpowiedniej higieny snu może równać się przemęczeniu, bólom głowy, poczuciu irytacji i długofalowym skutkom zdrowotnym. Dlatego też jest ona pierwszą rzeczą, którą powinniśmy się zająć, jeśli chcemy przejść na zdrowy styl życia.

Więcej przydatnych porad na tematy zdrowotne i nie tylko znajdziesz tutaj: http://www.pzgsa.pl/.

Ćwiczenia i odpowiednia dieta – jednak bez przesady

Zdrowe odżywianie się może być drogie i czasochłonne, a ćwiczenia – zbyt męczące i również pochłaniające zbyt dużo cennego czasu. Nie oznacza to jednak, że trzeba całkowicie z nich zrezygnować.

Warto na przykład zacząć unikać fast foodów i wprowadzić do swojej diety więcej warzyw i owoców, a także pić więcej wody – nie trzeba całkowicie zmieniać swoich nawyków żywieniowych, ale nawet takie małe zmiany zaprocentują. W zakresie ćwiczeń, już kilkuminutowe poranne rozciąganie się jest dla naszego organizmu znacznie lepsze niż nierobienie absolutnie niczego, dlatego warto to rozważyć.

Artykuł powstał we współpracy z portalem http://www.pzgsa.pl/.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here