Zaliczki w transakcjach zagranicznych

0
1508

Zaliczki w transakcjach zagranicznych oraz opodatkowanie zaliczek wykonywanych w ramach transakcji międzygranicznych to temat rzeka, który budzi w obecnych czasach wiele wątpliwości. Budzi je przede wszystkim dlatego, że jest to temat bardzo szeroki i skomplikowany. Fakt, że przepisy prawa dotyczącego zaliczek w transakcjach zagranicznych i transgranicznych zmienia się niemal każdego roku wcale nie pomaga w tej sprawie.

W przypadku importu usług należy przykładowo wiedzieć, że przepisy, które dotyczą tego obowiązku podatkowego są dość stare i pochodzą jeszcze z 1 stycznia 2010 roku. Do dzisiaj w tym zakresie obowiązuje zasada ogólna, która mówi, że do importu usług stosuje się odpowiednio artykuł 19 ustęp 11 ustawy o podatku VAT. Fakt stosowania tej zasady ogólnej oznacza ni mniej ni więcej, że jeżeli przed wykonaniem jakiejś usługi druga strona wpłaciła część lub całość wymaganej należności, to obowiązek podatkowy dla osoby wykonującej usługę powstaje w momencie zapłaty. Mówi o tym wyraźnie artykuł 19 ustęp 19 oraz artykuł 19 ustęp 11 z ustawy o podatku VAT.

W przypadku opodatkowania za dostawę towaru z montażem sytuacja ma się dość podobnie jak w przypadku importu usług. W momencie gdy nabywca wpłaci sprzedającemu zaliczkę, to zastosowanie mają wówczas te same zasady jak w przypadku obrotu krajowego. Bardziej szczegółowo jest to opisane w artykule 19 ustęp 20 ustawy o podatku VAT. Oznacza to, że tak samo jak w przypadku importu usług, tutaj również obowiązek podatkowy powstaje w momencie zapłaty.

Zaliczka w transakcjach zagranicznych od wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru ma się już trochę inaczej. Jeżeli wczytamy się dokładnie w artykuł 20 ustęp 5 ustawy o podatku VAT, to dowiemy się, że w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru powstaje nie w momencie zapłaty za towar, ale dopiero 15 dnia miesiąca następnego po miesiącu, w którym została dokonana dostawa danego towaru od sprzedawcy. Jednak jeżeli przed tym terminem osoba sprzedająca wystawiła fakturę, to wówczas obowiązek podatkowy następuje z chwilą wystawienia owej faktury.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here