Właściwości lecznicze roślin znane są już od tysięcy lat. Rośliny z powodzeniem wykorzystywane są w medycynie ludowej oraz kosmetologii. Ich działanie jest udowodnione w wielu badaniach naukowych i coraz więcej lekarzy wykorzystuje ich moc jako uzupełnienie klasycznych terapii medycznych.
Nasturcja jadalna
Jedną z roślin szeroko wykorzystywanych w leczeniu wielu schorzeń i dolegliwości jest nasturcja. To piękna ozdobna roślina o bardzo długich pędach sięgających nawet 4 metrów. Jej kwiaty występują w wielu barwach: od intensywnej czerwieni, przez intensywny kolor pomarańczowy aż po głębokie odcienie żółtego. Choć nasturcja jadalna pochodzi z Peru obecnie jest uprawiana wyłącznie w Holandii, gdzie tamtejsi hodowcy wyspecjalizowali się we wszystkich szczegółach uprawy nasturcji. Przez wiele lat nasturcja była uprawiana wyłącznie z uwagi na walory ozdobne i estetyczne. Była niejako symbolem luksusowych ogrodów i raczej kojarzyła się z bogactwem.
Właściwości lecznicze
Nasturcja właściwości lecznicze ma niezwykle silne. Znana jest głównie przez wzgląd na swoje działania przeciwgrzybiczne, przeciwbakteryjne i wirusobójcze. Napary z nasturcji stosowane są na zmienioną chorobowo skórę, dając efekt łagodzący i regenerujący. Nasturcja właściwości ma też antyseptyczne, co oznacza, że działa jak woda utleniona przyspieszając gojenie się ran i regenerację naskórka.Z uwagi na wysoką zawartość witaminy C zaleca się również regularne picie soku z nasturcji w sezonie infekcyjnym oraz doraźnie w trakcie przeziębień.
Nasturcja jadalna w kosmetologii
Nasturcja właściwości lecznicze znalazła również w kosmetologii. Jest jednym z ulubionych kosmetyków wielu kobiet, które chcą mieć zdrowe, lśniące i pozbawione łupieżu włosy. Działa odbudowująco i regeneruje zniszczone końcówki włosów. Hamuje również łojotok i ma działanie przeciwświądowe.
Jak stosować napar z nasturcji?
Właściwości lecznicze znajdują się zarówno w liściach jak i kwiatach nasturcji. Wystarczy zalać je wrzącą wodą, ostudzić, a następnie przecedzić przez sitko. Tak przygotowanym naparem można płukać włosy lub robić miejscowe okłady na zmienioną chorobowo skórę. Nasturcję stosuje się w zależności od potrzeb, nawet do kilku razy dziennie.