Chyba każda mama, która rodzi swoje pierwsze dziecko, jest zaniepokojona tym jak całe macierzyństwo będzie przebiegać i jakie objawy w życiu dziecka są niepokojące na tyle, aby zwrócić się o pomoc do lekarza. Czasami dziecko jest bardzo spokojne i nie sprawia żadnych kłopotów. Czasami jednak niemowlęta potrafią rodzicom sprawić mnóstwo kłopotów, wszystko zależy od tego, jaki trafi się egzemplarz – tak można powiedzieć żartobliwie.

Tak czy inaczej, każdy mama będzie miała mnóstwo wątpliwości czy dana sytuacja w rozwoju dziecka jest normalna czy też nie. Na samym początku życia noworodek może wydawać różne odgłosy – noworodek charczy. Czy to normalne czy też nie? Można się zastanawiać. Kiedy się życie toczyło się w wielopokoleniowych rodzinach i normalnym było zwrócenie się o poradę do babci albo własnej mamy. Teraz najczęściej rodzice i dzieci mieszkają osobno. Młodzi ludzie nie mają do kogo zwrócić się o pomoc i poradę.

Wiadomości o wychowaniu i pielęgnacji dziecka szuka się teraz w internecie

noworodek

Oczywiście to bardzo dobrze, że istnieje internet i mnóstwo stron internetowych, w których można znaleźć porady dotyczące opieki i pielęgnacji noworodka, a także dzieci starszych. Tak czy inaczej, trzeba wiedzieć, że nie ma matki idealnej i nie ma ojca idealnego. Każda mama, każdy tata, każdy rodzic po latach zdaje sobie sprawę, że pewne rzeczy można było zrobić inaczej i lepiej, jednak czasu nie da się cofnąć.

Oczywiście warto się dokształcać, jeśli chodzi o pielęgnację i zdrowie dziecka, aby niczego nie zaniedbać, aby dziecko mogło przez długie lata cieszyć się zdrowiem na skutek tego, że w pierwszych latach swojego życia otrzymało fachową opiekę. Jednak jeżeli coś poszło nie tak nie wolno się obwiniać, że coś przegapiliśmy, ponieważ jesteśmy tylko ludźmi.

Warto wiedzieć, że w dawnych latach ludzie przecież nie mieli do dyspozycji całej armii kosmetyków, aby zająć się fachowo pielęgnacją skóry dziecka, a jednak większość dzieci rozwijała się prawidłowo. Dzisiaj mamy do dyspozycji strony internetowe, a także przede wszystkim lekarzy pediatrów, którzy zawsze powinni służyć radą, jeśli chodzi o zdrowie i pielęgnację dziecka.

Nie wolno zapominać też o położnej, która już nawet podczas ciąży ma obowiązek za darmo, w ramach NFZ, opiekować się ciężarną kobietą i edukować ją w zakresie opieki nad przyszłym dzieckiem. Wiele możliwości, z których można skorzystać. Trzeba tylko chcieć i wiedzieć o tych możliwościach.

Na wielu blogach dotyczących macierzyństwa oraz na wielu stronach internetowych znajdziemy informacje co przysługuje kobiecie w ciąży i co przysługuje matce w pierwszych miesiącach życia dziecka, a także w pierwszych latach życia dziecka. Warto wiedzieć, że jeżeli ktoś ma jakiekolwiek wątpliwości odnośnie do obecnego stanu zdrowia dziecka, zawsze można skontaktować się z lekarzem.

noworodek śpi

Jeżeli dzieje się coś bardzo mocno niepokojącego należy skontaktować się ze szpitalem, czyli pojechać na Szpitalny Oddział Ratunkowy, gdzie lekarze powinni natychmiast zaopiekować się małym dzieckiem. Ta opieka jest niezależna od stanu majątkowego człowieka czy też statusu społecznego – każdy ma do niej równe prawa. Macierzyństwo bywa bardzo zaskakujące. Niektóre mamy planują, że bardzo szybko po porodzie wrócą do pracy zawodowej. Tymczasem rzeczywistość układa się inaczej. Czasami inną decyzję podejmuje sama mama, a czasami inną decyzję wymuszają okoliczności życiowe.

Zaopiekowanie się noworodkiem a później wychowanie dziecka to ogromne życiowy wyzwanie – trzeba jednak mu podołać, ponieważ nie ma odwrotu. Wielu rodziców po latach obwinia się, że coś zaniedbali w pierwszych latach życia na skutek czego dzisiaj ich dzieci biorą narkotyki, piją alkohol albo wplątali się w jakieś kłopoty.

Warto jednak wiedzieć, że nie wszystko da się przewidzieć i nie obwiniać się niepotrzebnie. Jeśli chodzi o zdrowie dziecka w pierwszych tygodniach i miesiącach życia trzeba mocno stosować się do zaleceń lekarskich, przestrzegać kalendarza szczepień. Jeśli coś nas niepokoi – prosić o rady i pomoc.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here