Opieka nad mały dzieckiem nie jest łatwa gdy młodzi rodzice nie posiadają jeszcze doświadczenia, a dodatkowo są przejęci nową rolą i często zestresowani. Niemowlak potrafi wyrażać emocję poprzez płacz, grymaszenie czy uśmiech. Niestety emocji niemowlęcia dorosłe osoby często nie są w stanie dokładnie rozszyfrować samodzielnie, dlatego też w tym celu pomocne będą odpowiednie podręczniki, autorstwa specjalistów takich jak neonatolodzy czy pediatrzy.

Również kilkulatek swoje negatywne emocje rozładowuje poprzez krzyk, płacz, gniew czy pisk. Z powodu brak wystarczającego zainteresowania ze strony rodziców kilku letnie dziecko może stać się agresywne, nerwowe i zbuntowane. Takie zaburzenia skutkują również brakiem umiejętności potrzebnych do nawiązania kontaktu z rówieśnikami, w skutek czego dziecko jest osamotnione, wyśmiewane i nie tolerowane przez resztę grupy, w której nie potrafi się odnaleźć.

Błędem jest udostępnianie dziecku internetu, telefonu, laptopa czy tabletu w celu zapełnienia jego czasu wolnego, gdyż pozostawione samo z nieodpowiednimi materiałami dostępnymi na różnego rodzaju stronach internetowych może zamknąć się w sobie i stać się niedostępne. Dodatkowo gry jak i filmy potrafią uzależnić dziecko, wpłynąć negatywnie na jego zachowanie i zaburzyć koncentracje.

książki o emocjach dla dzieci

W procesie wychowania dziecka przede wszystkim niezbędna jest uwaga rodziców. Maluchowi należy poświecić wystarczającą ilość czasu, na przykład poprzez wspólne uprawianie sportu, rozmowę, zabawę, wspólne wykonywanie domowych obowiązków, gotowanie, spacery czy podróże. Doskonałym sposobem jest wprowadzenie codziennego czytania książeczek, na przykład przed snem.

Aby jak najlepiej móc rozpoznać co dziecko chce wyrazić przez konkretne zachowania, a przede wszystkim nauczyć je okazywać poszczególne emocje, warto zakupić książki o emocjach dla dzieci. Doskonałym pomysłem jest stworzenie dziecku biblioteczki lub półki na której umieszczone będą wartościowe książeczki.

Takie książeczki są pięknie, bogato ilustrowane, dzięki czemu zainteresują dziecko i zachęcą do lektury poprzez którą nauczą je konkretnych wartości, pomogą radzić sobie z lękiem i strachem, a także z odrzuceniem i brakiem akceptacji ze strony rówieśników.
Tego typu książki zazwyczaj są tworzone przez specjalistów, między innymi psychologów czy terapeutów dziecięcych. Takie lektury ułatwią rodzicom trudne rozmowy z dzieckiem, a także mogą okazać niezwykle przydatne w pracy nauczyciela, jak i w pracy opiekunki w żłobku czy przedszkolu.

Księgarnie stacjonarne jak i internetowe posiadają bardzo bogatą ofertę książek o tej tematyce. W zależności od konkretnej potrzeby i wieku dziecka dostępne są książki w wielu podkategoriach, na przykład zawierające istotne wskazówki aby nauczyć dziecko korzystania z nocnika bądź oduczyć ssania smoczka, książki przygotowujące dziecko na pojawienie się rodzeństwa.

Książki z opowiadaniami na uspokojenie, wyciszenie i dobry sen, książki, które mają na celu przygotowanie dziecka do przedszkola jak i do rozpoczęcia edukacji w szkole, książki uczące tolerancji, pomocne w pokonywaniu lęków, książeczki pomagające oswoić temat śmierci i przemijania, książeczki pomagające oswoić się dziecku z chorobą i nagłymi sytuacjami, a także książki o wyrażaniu pozytywnych jak i negatywnych emocji.

książa dla dzieci

Również w przypadku śmierci bliskiej osoby, na przykład babci czy dziadka takie książeczki mogą okazać się bardzo pomocne. Pomogą dziecku zrozumieć miany zachodzące w jego życiu, a także nauczą dziecko odpowiedzialności, systematyczności czy opiekuńczości.
Za pomocą tego typu ilustrowanych materiałów dziecko łatwiej nauczy się wyrażać swoje pozytywne emocje, okazywać uczucia, a także radzić sobie z negatywnymi odczuciami, jak złość czy bezradność.

Pomogą dziecku nauczyć się odróżniać dobro od zła. W przypadku podręczników o emocjach niemowląt, młodzi rodzice łatwiej nauczą się odróżniać potrzeby swojego maleństwa co ułatwi im opiekę nad nim, doda pewności siebie i spokoju.
Świetnym sposobem aby zachęcić dziecko do czytania książek jest zakup spersonalizowanej książeczki, która ma na celu objaśnienie mu znaczenie jego imienia w zabawny a zarazem bardzo interesujący sposób.

W książce opisywane są poszczególne litery, z których składa się jego imię. Wszystko to utrzymane jest w formie fascynującej, bajkowej opowieści, a każda litera imienia przedstawia pozytywną cechę, charakteryzującą dziecko. Taką przepięknie ilustrowaną opowieść można zakupić na stronach internetowych księgarni w cenie około stu złotych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here