Schemat elektryczny to wizualna reprezentacja komponentów i przewodów związanych z połączeniem elektrycznym. Ten poglądowy diagram pokazuje nam fizyczne połączenia, które są bardzo łatwe do zrozumienia w obwodzie elektrycznym lub systemie. Jeden schemat połączeń może oznaczać wszystkie połączenia, sygnalizując w ten sposób względne lokalizacje. Zastosowanie schematu okablowania jest pozytywnie rozpoznawalne w projektach produkcyjnych lub elektrycznych. Może zapobiec wielu uszkodzeniom, które mogą nawet wykoleić plan elektryczny. 

Dlaczego używamy schematów elektrycznych?

Schematy połączeń są szeroko stosowane w produkcji obwodów lub innych projektach urządzeń elektronicznych. Układ ułatwia komunikację pomiędzy inżynierami elektrykami projektującymi obwody elektryczne i je realizującymi. Zdjęcia są również pomocne przy dokonywaniu napraw. Pokazuje, czy instalacja została odpowiednio zaprojektowana i zrealizowana, potwierdzając jednocześnie bezpieczeństwo regulatorów. Schemat okablowania może być również przydatny w projektach naprawy samochodów i budowy domu.  

Korzyści ze schematów połączeń:

  • Schemat elektryczny można łatwo udostępnić nawet elektronicznie.
  • Proces tworzenia schematu jest szybki i pozwala na konwencjonalną konstrukcję.
  • Dostęp do setek i tysięcy symboli okablowania ułatwia zrozumienie schematu.
  • Schemat można łatwo edytować zgodnie z różnymi warunkami.
  • Odpowiednie narzędzie zapewnia precyzyjne umieszczanie symboli, co jest zadaniem niemożliwym do wykonania ręcznie lub w inny sposób. 

Rodzaj schematu elektrycznego

Przy użyciu różnych symboli schemat okablowania elektrycznego składa się głównie z trzech głównych typów. Wszystko, co dotyczy systemu elektrycznego, można pokazać na jednym z wykresów, aby upewnić się, że połączenia działają poprawnie. Jego trzy główne rodzaje są następujące. 

  1. Schematy ideowe

Schematyczne diagramy pokazują raczej przebieg obwodu z jego wrażeniem, a nie autentyczną reprezentacją. Dostarczają one jedynie ogólnych informacji i nie mogą być używane do naprawy lub badania obwodu. Funkcje różnych urządzeń używanych w obwodzie są przedstawione za pomocą schematu ideowego, którego symbole zazwyczaj obejmują linie pionowe i poziome. Wiadomo jednak, że te linie pokazują przepływ systemu, a nie jego przewody. 

  1. Schematy połączeń elektrycznych

Schemat okablowania przedstawia oryginalny i fizyczny układ połączeń elektrycznych. Okablowanie na rysunku z różnymi symbolami pokazuje dokładną lokalizację sprzętu w całym obwodzie. Jest o wiele bardziej pomocny jako przewodnik referencyjny, jeśli ktoś chce wiedzieć o domowej instalacji elektrycznej. Jego elementy są pokazane na ilustracji, aby można je było łatwo zidentyfikować. 

  1. Obrazkowy

Jest to najmniej wydajny schemat spośród schematów instalacji elektrycznej. Często są to zdjęcia dołączone z bardzo szczegółowymi rysunkami lub etykietami komponentów fizycznych. Obrazek nawet nie stara się pokazać wyraźnie i skutecznie. Osoba z dużą znajomością schematów elektrycznych może zrozumieć tylko obrazowe.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here