Dziecko to największy skarb, my rodzice posiadamy. To cud, najwspanialszy dar od losu. Z chwilą pojawienia się na świecie dziecka, całe nasze życie zostaje całkowicie odmienione. Musimy je przewartościować i na nowo ułożyć tak, by znalazło się w nim miejsce na nowego członka rodziny.

Ludzie, którzy nie posiadają dzieci i nawet nie myślą o tym, mówią, że bez nich życie jest wygodniejsze, poukładane i komfortowe. Stać ich na drogie restauracje i kosztowne wyjazdy. Jednak dom bez dzieci to tylko cztery ściany i wszechobecna pustka. To przerażająca cisza, powodująca, że taki dom jakby nie miał w sobie życia.
To dzieciaki wprowadzają owo życie do naszych domów. Ich krzyki, głośny śmiech i zabawy, powodują, że dom staje się „żywy”, radosny i naprawdę rodzinny.

Od pierwszych dni życia, staramy się dbać o prawidłowy rozwój naszych dzieci

Bacznie przyglądamy się im, obserwujemy każdą drobną zmianę w ich zachowaniu, każde osiągniecie jest nam dobrze znane. To przecież nasze dziecko, nasz mały skarbek, musimy o niego dbać i dawać mu wszystko, co najlepsze.
Już kilkumiesięcznego niemowlaka możemy zachęcić do wspólnych i pozytywnie wpływających na jego rozwój zabaw.
Grzechotki, zabawki interaktywne to akcesoria pomocne podczas takich zabaw. Dziecko uczy się reagowania na nowe bodźce, jest zaangażowane i chętne do odkrywania nowych, nieznanych mu rzeczy.

Zwykła zabawa „a kuku” to doskonały przykład zabawy twórczej z niemowlakiem. Maluch uczy się reakcji na głos mamy i zjawiska pojawiania się i znikania. Po kilku takich zabawach już wie, że jego mama nie znika na zawsze a tylko na chwilkę i ukryta jest tuż za poduszka.
Rozwija się myślenie logiczne u dziecka.
Rodzice często zastanawiają się, jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka. Nie zdają sobie sprawy, że wiele metod mają dostępnych tuż pod swoim nosem. Nie musimy wcale kupować drogich i cennych zabawek dla dzieci, bo one często po krótkich chwilach zabawy rzucane są w kąt przez dziecko. Nasz maluch i starszak potrzebują zabawy, która ich zainteresuje, rozwinie ich zdolności i umiejętności.

jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka

Proste czynności w kuchni staną się doskonałą zabawą dla naszej pociechy

W trakcie pieczenia ciastek, babeczek pozwólmy dziecku na samodzielne ich wykonanie. Niech ozdobi takie ciacho po swojemu, niech wysili wyobraźnię, zaangażuje wszystkie zmysły, a efekt będzie niezwykły. Dziecko poprzez zabawę uczy się wykonywania określonych czynności, będzie dumne, że samodzielnie potrafiło przygotować przysmak, a jego kreatywność będzie widoczna podczas ozdabiania ciastka.

Jeśli mamy w domu małych chłopców, nie bójmy się zaangażować ich do drobnego majsterkowania. Podczas takich zadań wspólnie wykonywanych z tatą, chłopiec uczy się podstawowych rzeczy, które w przyszłości na pewno mu się przydadzą, a do wykonania jakiejś czynności często będzie musiał użyć swojego myślenia logicznego i kreatywności.

Takich rzeczy nie zawsze nauczy się podczas zabaw samochodami czy pistoletami.
Zabawki to także nieocenione źródło wspierające rozwój dziecka. Już od pierwszych miesięcy życia, dajemy maluszkowi grzechotkę do rączki, by w ten sposób ćwiczyło koordynację wzrokową i ruchową. Starszemu maluchowi kupujemy zabawki interaktywne, które do zabawy wymagają twórczego myślenia. Te zabawki są kolorowe, świecące i szeleszczące. Dziecko musi naciskać i odkrywać odpowiednie przyciski i obrazki, aby zabawkę odblokować.

dziecko przy komputerze

Przez taką zabawę maluch rozwija swoją kreatywność, pobudza procesy myślowe, niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka.
Starszym dzieciom możemy zaproponować gry planszowe, które mają ciekawe, kolorowe i rozwijające wyobraźnie plansze. Tego rodzaju bardzo korzystnie wpływają na procesy myślowe małego i starszego dziecka. Producenci oferują dzieciom wiele ciekawych gier, które konstrukcją i specyfiką działania nie przypominają dawnych prostych gier planszowych.
Innymi ciekawymi zabawkami wpływającymi na rozwój dziecka są wszelkiego rodzaju klocki lego wymagające twórczego podejścia do ich składania.

Dziecko nie tylko może wiernie odwzorowywać gotowe elementy z instrukcji, ale co ważniejsze samo buduje i tworzy własne konstrukcje. To jest bardzo rozwijające dla naszej pociechy, dlatego starajmy się jak najwięcej kupować mu tego rodzaju zabawek.
Godne polecenia są również wszelkie zabawki z pogranicza elektroniki (polecane zwłaszcza dla chłopców). Dzieciaki samodzielnie tworzą tu różnego rodzaju konstrukcje, układy, czy modele pojazdów sterowane za pomocą baterii. Takie dziecko musi samo złożyć model pojazdu i podłączyć baterie. To zabawa, która łączy w sobie mnóstwo frajdy i nauki jednocześnie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here