W życiu każdego dziecka pojawia się moment, kiedy jest ono zafascynowane bujaniem. U niektórych dzieci pojawia się on bardzo wcześnie. Trudno się dziwić. Dziecko całą ciążę było kołysane przez mamę podczas jej normalnych aktywności. Dla dziecka zatem kołysanie jest czynnością uspokajającą, kojarzącą się z bliskością matki i bezpieczeństwem pierwszych miesięcy życia.

Po porodzie dzieci dalej są kołysane, już w ramionach bliskich osób – mamy, ojca, babci. Kołysanie jest naturalnym odruchem dorosłego, który zajmuje się płaczącym dzieckiem. Badania pokazują, że niemal wszyscy dorośli instynktownie zaczynają kołysać dzieci, kiedy te zaczynają płakać.
Trudno się zatem dziwić, że kiedy maluch zaczyna siedzieć, jedną z pierwszych zabawek, które poznaje na placu zabaw, jest huśtawka.

Dzieci mają różne preferencje, ale naprawdę trudno znaleźć jest dziecko, które nie lubi huśtania. Jest to ulubiona czynność w wieku niemowlęcym, dziecięcym, przedszkolnym i szkolnym. Nawet dorośli lubią się huśtać, choć preferują zazwyczaj spokojniejszy ruch niż dzieci.
Rynek artykułów ogrodowych, tarasowych oraz domowych zdaje się odpowiadać na potrzebę bujania u dzieci i dorosłych. Popularne są huśtawki tarasowe, hamaki, podwieszane fotele, skoczki dla dzieci oraz kołyski.

Czasami zamiłowanie do bujania jest u dziecka tak silne, że większość czasu w ciągu dnia spędziłoby na placu zabaw, bujając się w nieskończoność. Uciążliwość bujania i problemów związanych z brakiem dostępu do huśtawki np. podczas brzydkiej pogody i w zimie, jest znana niemal każdemu rodzicowi. Dobrym rozwiązaniem jest wówczas zakup huśtawki do domu. Rynek artykułów domowych dla dzieci jest jednak niezmiernie bogaty. Co warto wybrać, aby było trwałe, bezpieczne i w przystępnej cenie?

Dobrym rozwiązaniem jest ponadczasowa huśtawka dla dzieci drewniana

Bujali się w takiej nasi dziadkowie, rodzice, my i nasze dzieci. Huśtawka wykonana z drewna ma wiele plusów. Przede wszystkim huśtawka dla dzieci drewniana jest całkowicie ekologiczna ponieważ wykonana jest naturalnych składników. Jest to bardzo ważne w świecie, który tonie w plastiku. Taka huśtawka w zależności od zabezpieczenia (np. warstwy lakieru) może być przeznaczona do zamontowania w domu – na drążku lub hakach – lub w ogrodzie np. na gałęzi.

huśtawka na plaży

Drewniana huśtawka gwarantuje bezpieczeństwo w przypadku np. gryzienia przez dziecko. Huśtawki wykonane z drewna są także stosunkowo lekkie, przez co nawet uderzenie rozbujaną huśtawką nie będzie tak groźne jak np. huśtawką wykonaną z ciężkiego plastiku. Można dodatkowo wybrać huśtawkę, która będzie kolorowa albo rzeźbiona. Stymuluje to jeszcze lepiej układ nerwowy dziecka. W sprzedaży są drewniane huśtawki w kształcie żabek, piesków, krówek itp., które pozwalają się dziecku poczuć tak, jakby siedziało na zwierzęciu.

Innym rodzajem dostępnym w sprzedaży jest huśtawka dla dzieci drewniana oparta na płozach na zasadzie konika do bujania. Można kupić ją w wersji dla bardzo małych dzieci, kiedy dziecko siedzi w klatce ze szczebelków albo w wersji dla starszych dzieci, która pozwala na samodzielne wsiadanie i zsiadanie. Taka konstrukcja huśtawki ma dwa zasadnicze walory. po pierwsze dziecko może samodzielnie na nią wsiadać i z niej schodzić, a po drugie może samodzielnie się bujać i nie wymaga asysty dorosłego.

Konik na biegunach wykonany z drewna, jest zabawką ponadczasową, trwałą i estetyczną. Dla wielu dzieci jest to wspaniała zabawka, która pozwala na świetną zabawę. Często konie, których dosiadają, należały jeszcze do ich rodziców i mimo wieloletniego nieraz przechowywania na strychu lub w piwnicy, nadal trzymają się świetnie i mogą służyć wielu dzieciom pod rząd.

huśtawka dla dzieci

Huśtawki dla dzieci wykonane z drewna nigdy nie wychodzą z mody. Nie są męczące dla otoczenia, ponieważ nie wydają dźwięków (nie licząc radosnych okrzyków dziecka). Można je łatwo złożyć i wówczas nie zajmują wiele miejsca. Ich dodatkowym walorem jest możliwość zastosowania ich do innych zabaw – np. zrobienie wyspy dla ludzików lego z plątaniny sznurków, albo skały dla maskotki z konika na biegunach.

Specjaliści od rozwoju dzieci przekonują, że huśtanie dzieci pozwala uniknąć problemów wynikających np. ze zbyt małej stymulacji błędnika i ucha środkowego, a zatem problemów z integracją sensoryczną czy równowagą. Dodatkowo pozwala także odreagować stres i nawiązać więź z bujającym rodzicem. Huśtawka dla dzieci drewniana umieszczona w domu jest doskonałym rozwiązaniem na długą zimę i brzydką pogodę, a także doskonałym pomysłem na wspólną zabawę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here