Dzieci na weselu to przedmiot bardzo wielu dyskusji. Duża grupa dorosłych, zarówno organizujących przyjęcie, jak i będących ich uczestnikami, często zastanawia się, czy obecność maluchów na tego typu uroczystościach jest dobrym pomysłem. Nie da się ukryć, że w większości przypadków dzieci na weselu są obecne, ponieważ jako członkowie rodziny czy bliskiego grona są zapraszani na takie imprezy wraz ze swoimi rodzicami.

O wiele rzadsze są sytuacje, gdy para młoda wyraźnie zaznacza wcześniej, że ich przyjęcie przeznaczone jest jedynie dla gości pełnoletnich, choć i takie sytuacje również niekiedy się zdarzają. Zwykle argumentem jest to, że imprezy nocne nie są odpowiednie dla maluchów. Do tego dzieci bywają marudne, ciężko znoszą długą zabawę, chcą spać, podczas gdy przyjęcie trwa do białego rana. Problemem jest wówczas to, że nie ma gdzie malucha położyć, a – jak wiadomo – na tym etapie życia brak snu wywołuje irytację i płacz.

W przypadku niemowląt dochodzi konieczność karmienia i przewijania, co dodatkowo utrudnia całą logistykę. Starsze dzieci na weselu potrafią z kolei często przeszkadzać – ich bieganie, krzyk czy krążenie między stołami zwyczajnie męczy i drażni niektórych dorosłych. Niestety nie wszyscy rodzice potrafią upilnować swoje pociechy i pozwalając im na beztroską zabawę, wprowadzają w zakłopotanie gospodarzy i innych gości.

Czasem z kolei sami rodzice decydują, że ich potomstwo pozostanie w domu, np. z opiekunką, sąsiadką czy babcią, podczas gdy oni sami będą bawić się na weselu. Wiele zależy oczywiście od wieku dziecka, a także jego osobowości i zachowania. Są niemowlęta, które doskonale spisują się podczas wyjść na uroczystości, bywają również 8-latki, nad którymi trudno jest zapanować, szczególnie w okolicznościach tańca, zabawy i głośnej muzyki.

młoda para

Od tego, czy dzieci na wesele powinny zostać zabrane, zależy także stopień zażyłości z parą młodą. Jeśli przyszli małżonkowie nie są dla nich nikim bliskim, wówczas spokojnie można zrezygnować z zabierania potomstwa na imprezę, oczywiście o ile ma się możliwość zapewnienia im opieki w inny sposób. W momencie, gdy ślub bierze np. najbliższa ciocia, z którą maluch jest mocno związany, trudno wyobrazić sobie jego brak stawienia się na uroczystości.

Zdarza się, że dzieci na weselu muszą stawić się także z innych względów, np. gdy rodzice nie mają nikogo, kto zająłby się w tym czasie ich potomkiem, albo są zbyt małe, by były pozostawione bez mamy dłuższy czas (jeśli wesele odbywa się daleko od domu, rozłąka przedłużyłaby się do kilkudziesięciu godzin). Para młoda, która decyduje się zorganizować przyjęcie, na którym będą obecne również dzieci, powinna odpowiednio zaplanować imprezę właśnie pod tym kątem. Nie chodzi tu o jakieś wielkie zmiany, ale o dostosowanie pewnych elementów wesela do jego najmłodszych uczestników.

O co konkretnie chodzi?

Dużym ułatwieniem jest wynajęcie animatora, którego zadaniem jest organizacja zabawy dla dzieci na weselu. Osoba taka posiada doświadczenie w pracy z maluchami, dlatego wie doskonale, czym je zająć. Ma zatem przygotowanych wiele pomysłów na zabawy ruchowe, plastyczne, taneczne, sportowe – tak, by dzieci miały co robić i nie przeszkadzały ani nie marudziły.

Do tego animator zawsze ma pełne wyposażenie, sprzęty, gadżety i inne atrakcje, np. w postaci baniek mydlanych. Usługa taka wcale nie jest ogromnym wydatkiem, zwłaszcza biorąc pod uwagę inne koszty weselne. Niewielki nakład finansowy pozwala na ułatwienie życia wielu dorosłym, a przede wszystkim zadbanie o najmłodszych, by jak najlepiej bawili się na przyjęciu.

tort weselny

Równie dobrym pomysłem jest przygotowanie specjalnego stołu dla dzieci na weselu. Maluchy, które potrafią już samodzielnie jeść, zamiast nudzić się z dorosłymi, mogą we wspólnym gronie spędzić całe przyjęcie. Warto ustalić wcześniej z obsługą sali i kuchni, że dla najmłodszych przygotowane będzie specjalne menu.

Dzieci niekoniecznie mają ochotę jeść to, co dorośli – np. zamiast kaczki w sosie wolą nuggetsy, ziemniaki lub frytki, a od kremu z pieczarek bardziej smakuje im zwykła pomidorówka. Oczywiście przez cały czas trwania wesela na stole dziecięcym powinny znajdować się przysmaki i przekąski dla kilkulatków, np. biszkopty, owoce, chrupki, kanapki, kabanosy czy ciasteczka. Warto również zapewnić im w kąciku kolorowanki, kredki, książeczki i gry.

Dzieci na weselu nie muszą być kłopotem. Warto do tematu podejść na spokojnie i wszystko dobrze zaplanować. Brak nudy u maluchów spowoduje, że będą one bezproblemowymi uczestnikami przyjęcia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here