Skrzypce jako instrument smyczkowy cieszą się ogromną popularnością. Wiele ludzi podejmuje próby nauki, lecz szybko tracą zapał. Powodem tego jest prawdopodobnie brak samozaparcia i niecierpliwość. Umiejętność gry na jakimkolwiek instrumencie nie przychodzi od razu i potrzeba wiele spędzonych godzin na szlifowaniu swoich umiejętności.

Czy nauka gry na skrzypcach jest trudna?

To zależy od wielu czynników. Najistotniejszym z nich jest to, czy osoba dysponuje słuchem muzycznym, czy też nie. Tacy zawsze będą mieć łatwiej w jakiejkolwiek dziedzinie związanej z muzyką. Nie oznacza to jednak, że osoby, które nie są obdarzeni specjalnym talentem nie mają szans na sukces. Poświęcając odpowiednio dużo czasu na naukę gry jesteśmy w stanie uzyskać naprawdę zadowalające rezultaty, lecz będzie po prostu ciężej.

Jednak by nauka gry na skrzypcach była możliwie jak najbardziej efektywna zaleca się robić to pod okiem nauczyciela. Owszem, samemu również jesteśmy w stanie zdobyć wiedzę, lecz na pewnym etapie profesjonalista będzie nam niezbędny – skrzypce bowiem nie należą do najłatwiejszych instrumentów. Samemu powinniśmy zacząć chłonąć podstawową wiedzę, taką jak budowa skrzypiec, czy też w jaki sposób trzymać instrument. Nie obędzie się również bez nastrojenia za pomocą kalafonii, która pochodzi z przetworzonej żywicy z drzew iglastych. To są absolutne podstawy i można je przyswoić bez pomocy nauczyciela. Brak znajomości elementarnej wiedzy na temat instrumentu uniemożliwi zaczęcie nauki. Po zapoznaniu się z podstawowymi informacjami możemy przystąpić do uczenia się gry pod okiem specjalisty. Trzeba jednak pamiętać, że nawet najlepszy nauczyciel nie sprawi, że będziemy rewelacyjnie obsługiwać instrument – to nie przyjdzie od razu i konieczne jest uzbrojenie się w cierpliwość i nieustanne powtarzanie tego, czego się nauczyliśmy, aby być zadowolonym ze swoich nabytych umiejętności.

W jakim wieku nauka będzie najefektywniejsza?

Najlepszym momentem jest wiek 5-6 lat – wtedy bowiem dziecko ma najlepszy potencjał do rozwoju i nie tyczy się to tylko nauki gry na instrumencie – ten wiek jest również odpowiedni do rozkwitu innej pasji. Ważne jest to, by nie przymuszać – jeśli dziecko skrzypce będzie traktowało jako obowiązek, po pewnym czasie się wypali i przestanie mu to sprawiać przyjemność. Jednak nie tylko dzieci mogą nauczyć się gry na instrumentach. Co prawda, dorosłym osobom będzie dużo trudniej, lecz jest to możliwe – kluczowe stanowi wtedy odpowiednie przygotowanie psychiczne oraz samodyscyplina. Nauka gry jest długofalowym procesem, nikt nie umie grać od razu, nawet ktoś najbardziej utalentowany, z wrodzonym słuchem muzycznym.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here