Skąd pochodzi renoma zegarków szwajcarskich?

0
1421

Szwajcaria uznawana jest przez wszystkich za kraj zegarków. Nic w tym dziwnego, bo to państwo, w którym czasomierze powstają od wieków i od bardzo dawna są one stamtąd dystrybuowane na cały świat. Co sprawia, że dszwajcarskie zegarki są tak wyjątkowe? Odpowiedź jest prosta: niepodważalna jakość połączona ze stylem i innowacjami.

Wygląd i mechanizm

Zegarki szwajcarskie to synonim jakości, niezawodnych mechanizmów i precyzji działania. Mają w świecie taką renomę, że nawet osoby, które nie znają się na zegarkach, gdy słyszą, jak czasomierz nazywany jest „szwajcarem”, są pewne, że chodzi o przedmiot reprezentujący bardzo wysoki poziom. Przekonanie to nie jest bezpodstawne. Można podać szereg argumentów, które przemawiają za zegarkami szwajcarskimi. I to nie tylko kwestie techniczne, ale też wygląd, elegancja, styl, klasyka i w wielu przypadkach sportowy, zadziorny charakter. Szwajcarskie czasomierze to wynik szerokiego doświadczenia w zegarmistrzostwie oraz przecierania nowych szlaków w tym zakresie. Same za siebie mówią koperty wykonane z wysokiej jakości nierdzewnej stali szlachetnej, bezel, koronka i uszy zrobione z różowego złota czy cyferblat chroniony najlepszym na rynku, nierysującym się szkłem szafirowym, dodatkowo pokrytym podwójną powłoką antyrefleksyjną. Bezkonkurencyjne są też tarcze, które powstały z białej masy perłowej, ozdobione diamentami. Między innymi takie cechy znajdziemy w zegarkach z serii TAG Heuer Carrera 1887.

Nie da się przejść obojętnie również obok paska ze skóry aligatora (podszytego gumą w celu zwiększenia żywotności). W niektórych przypadkach do zegarków szwajcarskich dołączana jest także stalowa bransoleta, której wewnętrzne, drobne ogniwa pokryto obejmami wykonanymi z 18-karatowego, różowego złota. Co ciekawe, obejmy takie wytrzymują około 200 lat (oczywiście zakładając, że prawidłowo je użytkujemy) i na dodatek są tańsze niż całe złote ogniwa. Zyskujemy więc zegarek, który będzie naszą perłą rodową i przekażemy go w bardzo dobrym stanie następnym pokoleniom, dla których stanie się on bezcenną pamiątką.

Transparentne dekle i wodoszczelność

Również wodoszczelność jest tu cechą obowiązkową. „Szwajcary” opierają się nie tylko opadom deszczu, myciu rąk, przypadkowym zachlapaniom, prysznicowi, ale też wodnym szaleństwom. Pomyślano również o praktycznych rozwiązaniach, takich jak chociażby pokrycie wskazówek oraz nakładanych indeksów materiałem fosforescencyjnym, dzięki któremu możemy swobodnie korzystać z zegarka w nocy, w ciemności, czy zakończenie paska bezpiecznym, jednostronnie zamykającym się zapięciem motylkowym. Nowoczesne szwajcarskie zegarki mają też naniesioną na bezel skalę tachymetru. Co to oznacza? Możemy dzięki niej obliczyć średnią prędkość obserwowanego przez nas pojazdu.

Intrygujące są także modele z transparentnym deklem, który odkrywa przed nami np. tajemnice kalibru 16. bazującego na dwóch stosowanych zamiennie 25-kamieniowych, automatycznych, szwajcarskich mechanizmach z 42-godzinną rezerwą naciągu. W innych przypadkach można zobaczyć piękno 33-kamieniowego, manufakturowego, automatycznego mechanizmu z funkcją Tourbillonu. Mowa o skomplikowanym mechanizmie, który niweluje wpływ przyciągania ziemskiego na dokładność chodu zegarka. Równie ciekawy jest kaliber 1887, który znajdziemy w zegarkach z serii TAG Heuer Carrera 1887. To 39-kamieniowy, zaopatrzony w niebieskie koło kolumnowe, manufakturowy mechanizm automatyczny. Jego kunszt docenią nie tylko koneserzy.

Warto również wiedzieć, że szwajcarskie zegarki i ich kunszt są wynikiem tego, że wykonuje się je ręcznie. Potrafią powstawać nawet kilka miesięcy, po to, żeby później cieszyć nas swoją trwałością i długowiecznością.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here