Praca siłowni telekomunikacyjnych

0
633

Najpopularniejszym systemem zasilania urządzeń telekomunikacyjnych jest siłownia telekomunikacyjna. Dzięki siłowni nie istnieją obawy o przerwy w zasilaniu, czy o braki dostatecznej mocy dla urządzeń. Wyróżniane są siłownie outdoor oraz indoor, o zdefiniowanych parametrach konstrukcyjnych, w których istotnym elementem są baterie akumulatorów.

Akumulator a siłownia telekomunikacyjna

Standardowa siłownia telekomunikacyjna wykorzystuje akumulatory kwasowe albo żelowe. Ich ogólna wydajność określa żywotność akumulatora, która zależy przede wszystkim od warunków środowiskowych, w jakich akumulator pracuje. Siłownia jest zasilana z sieci energetycznej, do której akumulatory są podłączone równolegle, a ciągłość naładowania jest utrzymywana poprzez odpowiednie napięcie.

Akumulatory (baterie) ładowane są odpowiednim prądem, który jest w pełni zgodny z ich samorozładowywaniem, a także uzupełniane w momentach poboru energii podczas dynamicznych zmian obciążenia sieci. Dzięki dostarczaniu na zaciski optymalnego napięcia przy niewielkim natężeniu i mocy możliwe jest utrzymywanie pełnego naładowania akumulatora. Jest tutaj również wykorzystywana temperaturowa kompensacja napięcia buforowania, która zapobiega degradacji baterii.

Ładowanie i testowanie baterii

Po długiej pracy bateria akumulatorów siłowni telekomunikacyjnej wymaga oczywiście naładowania. Następuje wówczas szybkie ładowanie za pomocą podwyższonych wartości napięć i przebiega ono przy braku odłączenia baterii od zasilanych urządzeń. Jednakże dla bezpieczeństwa w jego trakcie napięcie wyjściowe dla systemu zasilania urządzeń jest utrzymywane w zakresie bezpiecznym dla tych urządzeń. Natomiast do obniżenia napięcia wyjściowego siłowni dochodzi wówczas, gdy dokonywany jest pomiar pojemności baterii, czyli test baterii. Wykonuje się to w ten sposób, że rozładowuje się baterie poprzez użytkowanie odbiorników (urządzeń) aż do jej wyczerpania, a ściślej do zdefiniowanego w sterowniku pojęcia, jako napięcie końcowe.

Praca urządzeń poprzez baterie albo na wprost

Podczas pracy siłowni telekomunikacyjnych mogą występować dwa tryby pracy. Tryb na wprost jest pracą z pominięciem baterii, czyli dochodzi do bezpośredniego podpięcia urządzeń do sieci bez współpracy z baterią, ale z napięciem stałym wymaganym dla bezpiecznej i bezkolizyjnej pracy podpiętych urządzeń. Z kolei tryb pracy bateryjnej polega na podłączenie odbiorników bezpośrednio do baterii siłowni. W pierwszym przypadku prostowniki, czyli zasilacze są włączone, w drugim zaś wyłączone.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here