Właściwa pielęgnacja niemowlaka to bardzo ważna sprawa w przypadku tak małych dzieci. Na dodatek nie zawsze jest to tak proste, jak mogłoby się wydawać. Każde niemowlę jest inne, ma także swoje indywidualne potrzeby. To, co u jednego dziecka sprawdza się doskonale, u innego może wywoływać mnóstwo problemów dermatologicznych, jak np. wysypka, podrażnienie, potówki, łuszczenie, zaczerwienienie czy przesuszenie skóry. Rodzice często mają ogromny problem z tym, jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja niemowlaka. Zdarza się, że trzeba przetestować mnóstwo produktów, sposobów, metod, a często także odwiedzić gabinet lekarski i skonsultować się z pediatrą.

Tradycyjna pielęgnacja niemowlaka to przede wszystkim dbanie o jego higienę i stan skóry. Małe dziecko potrzebuje czystości, zatem regularne mycie to podstawa. W przypadku noworodków co prawda zaleca się odczekać z pierwszą kąpielą – chodzi tu o naturalną warstwę ochronną, którą maluch uzyskał z mazi płodowych. Po porodzie skóra malucha powinna być pokryta nimi przez jakiś czas, ponieważ w ten sposób dziecko nabiera większej odporności na drobnoustroje. Mimo braku pełnej kąpieli przez pierwsze dni, pielęgnacja niemowlaka jest niezbędna.

Chodzi tu głównie o higienę po każdej zmianie pieluszki. Skóra w miejscach intymnych wymaga szczególnej troski, zatem rodzice powinni zadbać o to, aby regularnie przewijać dziecko i precyzyjnie wycierać jego pupę. Większość osób stosuje w tym celu chusteczki nawilżane, jednak z powodzeniem sprawdzi się zwykła, letnia, przegotowana woda oraz wacik.

Wielu specjalistów jest zdania, że ten tradycyjny sposób jest znacznie korzystniejszy od drogeryjnych chusteczek, ponieważ nie powoduje uczuleń. Warto także pamiętać, że po takim zabiegu skóra musi zostać dokładnie osuszona. Zawinięcie malucha w pieluszkę bez dokładnego wytarcia spowoduje bolesne odparzenia.

dziecko

Pielęgnacja niemowlaka wymaga także stosowania kremów

Co prawda, jeśli maluch nie ma kłopotów z otarciami czy odparzeniami, można zrezygnować ze smarowania go przy każdym przewijaniu, ale w momencie, gdy występują problemy skórne, trzeba zadbać o komfort malucha i zastosować środek na tego typu dolegliwości. Preparaty takie są na tyle tłuste, że pokrywają skórę, a jednocześnie, dzięki odpowiednim składnikom, koją i przyspieszają gojenie. Ważna jest również profilaktyka – odparzenia często wynikają ze zbyt rzadkiego przewijania dziecka. Warto także każdego dnia pozwolić dziecku poleżeć choć kilkanaście minut bez pieluchy. Skóra ma szansę wówczas pooddychać, co dobrze wpłynie na jej stan i zmniejszy ryzyko pojawienia się problemów.

Jak wspomnieliśmy, kąpiel noworodka zalecana jest dopiero po kilku, a nawet kilkunastu dniach od narodzin. W późniejszym etapie pielęgnacja niemowlaka i regularne mycie to konieczność. Mitem jest założenie, że małe dziecko, które nie potrafi jeszcze chodzić, nie brudzi się. Trzeba pamiętać, że każda skóra, nawet takiego maleństwa, stale wydziela pot, a dodatkowo zbiera zanieczyszczenia z powietrza, przedmiotów, ubrań czy choćby rąk innych ludzi.

Poza tym pod pieluszką nieustannie zbierają się bakterie, które trzeba usunąć. Niemowlę brudzi się także pokarmem. Nawet, jeśli jego jedynym jedzeniem jest mleko, często dochodzi do ulania czy wyplucia. Płyn dostaje się wówczas nie tylko na twarz, ale także na resztę ciała.

pielegnacja niemowlaka

Kąpiel niemowlęcia najlepiej przeprowadzać minimum raz na dwa dni. Konieczna jest do tego wanienka i płyn. Jeśli chodzi o kosmetyki, których zadaniem jest pielęgnacja niemowlaka, warto wyposażyć się w preparat z odpowiednim składem, który nie wysusza nadmiernie skóry. Sporo rodziców stosuje płyny z emolientami, które idealne są nawet przy problemach dermatologicznych i alergicznych. Sama czynność kąpania malucha powinna odbyć się w spokojnej atmosferze, by dziecko relaksowało się, zamiast denerwować.

W ten sposób rodzice będą mieli szansę na dokładne umycie go, bez pośpiechu. Warto pamiętać, że higieny wymaga nie tylko buzia i ręce, ale też szyja, głowa, pachy i miejsca intymne. Szczególnie ostrożnie należy myć uszy. Choć maluch nie posiada zwykle jeszcze zębów, ważne jest zadbanie o stan jego buzi. Pielęgnacja niemowlaka zakłada więc także przemywanie jamy ustnej dziecka za pomocą zwykłego gazika z niedużą ilością wody.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here