Wychowanie dziecka, na każdym jego etapie rozwoju, wiąże się dla rodziców z podejmowaniem szeregu ważnych decyzji. Największej zapobiegliwości, a zarazem ostrożności i odpowiedzialności ze strony opiekunów, wymaga, zwłaszcza początkowy, okres życia malucha. Pierwsze miesiące i lata życia dziecka to poznawanie otaczającego świata.

W tym okresie maluch musi wszystkiego dotknąć, posmakować i sprawdzić każde, interesujące go miejsce. Nie od dziś wiadomo, że skutkiem takiej niekontrolowanej ciekawości mogą być bardzo niebezpieczne dla dziecka sytuacje. Dlatego też kompletując wyprawkę dla swojej pociechy, warto pomyśleć o kojcu.

Dlaczego warto mieć kojec dla dziecka?

Doświadczeni rodzice wiedzą, że zapewnienie bezpieczeństwa rosnącemu, zdrowemu dziecku, którego „wszędzie pełno”, jest prawdziwym wyzwaniem. A przecież nie można być z maluchem przez cały czas i w każdej chwili. Trzeba przecież posprzątać, ugotować obiad, zrobić pranie czy choćby wyjść do toalety. W takich sytuacjach rodzice wkładają swoją pociechę do łóżeczka lub kojca.

Na pewno kojec to lepszy wybór, chociażby ze względu na to, że zapewnia więcej miejsca do zabawy niż łóżeczko. Dodatkowo stanowi swoiste odgrodzenie od niebezpiecznego otoczenia (np. gorącego piecyka czy szklanych mebli). Zadaniem kojca jest po prostu zapewnienie dziecku bezpieczeństwa bez nadzoru dorosłego.

Wady i zalety kojca

Oczywiście opinie matek na temat kojców są różne: jedne je chwalą i cenią, inne krytykują. Na pewno wiele argumentów przemawia za kojcem, oczywiście pod warunkiem, że będzie on używany z umiarem.

dzieci w kojcu

Zalety kojca:
* Po pierwsze zapewnia dziecku bezpieczeństwo.
* Ponadto przebywanie w kojcu uczy dziecko samodzielnej zabawy i radzenia sobie z odizolowaniem od rodziców.
* Kojec wspomaga również naukę wstawania i chodzenia.
* Dodatkowo sprawdza się, gdy trzeba odizolować dziecko od zwierząt domowych, np. psa lub kota albo też rozdokazywanego rodzeństwa.
* Kojec może pełnić rolę małego placu zabaw dla dziecka.
* Może być miejscem drzemek w ciągu dnia.
* Można go złożyć w razie potrzeby i zabrać ze sobą, np. na wakacje.
* Kiedy dziecko jest w kojcu, mama może spokojnie wykonywać obowiązki domowe.
* Kojec jest łatwy do utrzymania w czystości.

Wady kojca:
* Niektórym kojec kojarzy się z więzieniem, a przynajmniej z ograniczeniem kontaktu z dzieckiem w ciągu dnia.
* Przebywanie w kojcu ogranicza poznawanie przez dziecko otaczającego go świata.
* Zbyt długie przebywanie w nim malucha, odizolowuje go od domowników.
* Dziecko może nie zaakceptować kojca i płakać w nim.
* Kojec zabiera dość dużo miejsca, więc nie w każdym mieszkaniu się sprawdzi.

Kojec a potrzeby dziecka i mamy

Już sześciomiesięczne niemowlę potrzebuje do utrwalenia zdobytych umiejętności ruchowych większej przestrzeni niż łóżeczko. Matki rozścielają więc na podłodze koc lub matę, na którą przenoszą dziecko. Jest to jednak rozwiązanie tylko na krótki czas. Niedługo bowiem maluch zacznie raczkować i uciekać z koca, aby dostać się do innych części mieszkania.

Spowoduje to potrzebę ciągłego chodzenia za dzieckiem, schylania się, podnoszenia go i przenoszenia, w celu ochrony przed uderzeniem o sprzęty i meble znajdujące się w pomieszczeniu. Jeżeli więc nie można w inny sposób wyznaczyć bezpiecznej przestrzeni dla dziecka, najlepszym wyjściem jest właśnie kojec. Zapewni on bezpieczeństwo dziecku na wiele miesięcy, a mamę uwolni od dodatkowego wysiłku.

dziecko

Jak wybrać kojec i przyzwyczaić do niego malucha?

Ze względu na konstrukcję wyróżnia się dwa rodzaje kojców. Pierwszy to tradycyjny kojec dla dziecka drewniany z podłogą lub bez, a drugi bardziej nowoczesny na kółeczkach, z którym można wędrować po całym mieszkaniu.

Najłatwiej przyzwyczaić dziecko do przebywania w kojcu, gdy jest młodsze i przemieszczanie się jest dla niego jeszcze trudne. Gorzej jest, gdy niemowlę jest nieco starsze i zaczyna raczkować lub chodzić. Wtedy bowiem przyzwyczaja się do pobytu w kojcu z dużym trudem, traktując go jako karę. Dlatego warto zrobić wszystko, aby dziecko dobrze się w nim czuło, można np. wkładać tam wszystkie nowe zabawki.

Każda mama musi jednak zdawać sobie sprawę z tego, że dziecko do pełnego rozwoju i zaspokojenia ciekawości, wcześniej czy później musi poznać całe wnętrze mieszkania.

Dlatego trzeba będzie, pomimo posiadania kojca, przygotować na to swój dom. Należy pochować różne bibeloty, zwisające serwety i obrusy, które dziecko może ściągnąć na swoją głowę, razem ze stojącymi na nich przedmiotami. To jedyny sposób, który zapewni bezpieczeństwo dziecku, poznającemu swoje najbliższe otoczenie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here