Złomowanie starego pojazdu to rozwiązanie korzystne z różnych powodów. Decydują się na nie ci, których samochody nie są w stanie poruszać się po drogach. Wbrew pozorom, za zezłomowanie pojazdu możesz otrzymać określoną kwotę, zależną od stanu twojego samochodu. Ponadto, wielu kierowców liczy na możliwość odzyskania nadpłaconych składek OC. To właśnie chęć ich odzyskania jest kluczową sprawą w czasie kasacji pojazdu. Poniżej opowiemy więcej na ten temat – dowiesz się jaką część niewykorzystanego ubezpieczenia możesz odzyskać oraz jak tego dokonać.

Ubezpieczenie OC – najważniejsze informacje

Ubezpieczenie OC jest w naszym kraju obowiązkowe – każdy samochód poruszający się po drogach musi być nim objęty. Pojazdem nieobjętym tym ubezpieczeniem nie można się przemieszczać, nawet jeśli OC wygasło zaledwie jeden dzień temu. Jest to ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej za różnego typu potencjalne uszkodzenia pojazdów innych uczestników ruchu drogowego, a także za wywołane uszczerbki na ich zdrowiu (w tym także śmierć).

Jeśli więc poruszając się po drogach, wyrządzisz komuś krzywdę na zdrowiu bądź uszkodzisz jego pojazd, OC zadziała. Dotyczy to nawet takich sytuacji jak wypadek, do którego doszło w trakcie otwierania drzwi do samochodu, wsiadania, wysiadania lub załadunku.

OC za złomowany pojazd – komu się należy?

Jeśli przygotowujesz się do zezłomowania pojazdu, należy zwrócić uwagę na nadpłacone składki OC. W wyniku kasacji samochód traci swój urzędowy status, a tym samym – przestaje być pojazdem użytkowym. W związku z tym istnieje możliwość odzyskania nadpłaconych wprzód składek OC. Jako ostatni właściciel pojazdu masz do nich prawo, tym bardziej, że składki opłaca się z góry, za przewidziany do przodu okres. Często, jest to opłata za cały rok z góry.

Zwrot składki OC przysługuje od momentu zezłomowania pojazdu – czyli dokładnie od dnia, w którym nawiązałeś umowę ze stacją demontażu pojazdów. Od jej pracowników powinieneś otrzymać też odpowiednie zaświadczenie, z którym następnie udasz się do urzędu w celu wyrejestrowania samochodu. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, jest to moment, w którym samochód przestaje istnieć.

Jaką wysokość składek możesz odzyskać? W zasadzie – za każdy nadpłacony miesiąc, licząc dokładnie od dnia wyrejestrowania. Ponadto, ubezpieczyciel nie ma prawa odmowy wypłaty nadpłaconych składek – jeśli tylko złożysz odpowiedni wniosek, będzie to jego obowiązkiem. Jeśli tylko dostarczysz zaświadczenie o kasacji pojazdu (i/lub jego wyrejestrowaniu), możesz spodziewać się wypłaty należnej kwoty.

Złomowanie aut może więc być źródłem dodatkowego zastrzyku gotówki. Warto nie zaniedbywać tej sprawy i udać się do zaufanej stacji demontażu, która nie będzie próbować zgarnąć twoich składek za ciebie, lecz pomoże ci w ich odzyskaniu. Polecamy pod tym względem sieć stacji demontażu auto-kurek.pl, funkcjonujących na terenie całego kraju. Korzystają z niej kierowcy dysponujący wrakami różnych pojazdów – osobowych, ciężarowych, transportowych, rolniczych oraz wielu innych. W każdym wypadku, odzyskanie nadpłaconych składek jest możliwe oraz warte zachodu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here