Badanie gęstości kości, czyli inaczej dentysometria pomiaru tkanki kostnej jest to badanie, które pozwala oszacować ryzyko wystąpienia osteoporozy, a w razie wykrycie zmniejszenia gęstości wdrożenia odpowiedniego leczenia. Densytometria jest badaniem bezpiecznym dla zdrowia, jest nieinwazyjna i bezbolesna. Całe badanie trwa zaledwie kilka lub kilkanaście minut. Czym właściwie jest densytometria? Jakie są wskazania do jej wykonania? Jak przygotować się do badania? Sprawdźmy to! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/badanie-gestosci-kosci-czy-to-juz-osteoporoza/ 

Densytometria – czym właściwie jest? 

Densytometria zwana jest również podwójną energię absorpcjometrią rentgenowską, która wykorzystuje małą dawkę promieniowania jonizującego do zobrazowania dolnego odcinka kręgosłupa oraz biodra w celu oszacowania stopnia utraty kości. Jest ona powszechnie używana do zdiagnozowania osteoporozy, oceny jej indywidualnego ryzyka oraz złamania. 

Densytometria jest ulepszoną formą badań rentgenowskich, która służy do pomiaru utraty kości. Rentgen jest to nieinwazyjny test medyczny, który pozwala lekarzom na zdiagnozowanie zmian kostnych. Obrazowanie promieni rentgenowskich polega na wystawieniu część ciała na działanie niewielkiej dawki promieniowania jonizującego, który tworzy obraz wnętrza ciała na monitorze lekarza. 

Badanie gęstości kości najczęściej wykonywane jest w dolnym odcinku kręgosłupa i w biodrach. Im mniejsza gęstość kości, w tym mniej promieniowania przenika przez tkankę kostną. 

Jakie są wskazania do badania gęstości kości? 

Badanie to powinno być wykonywane profilaktycznie u kobiet, które ukończyły 50 rok życia oraz u mężczyzn po 60 roku życia. Co więcej występowanie osteoporozy w rodzinie powinno być sygnałem dla osób, które ukończyły 40 rok życia. Innymi wskazaniami do badania gęstości kości są: 

  • późna pierwsza miesiączka
  • wczesna menopauza
  • niska masa ciała
  • występowanie w przyszłości zmian kości
  • brak regularnej aktywności fizycznej
  • palenie papierosów
  • nadużywanie alkoholu 

Badanie gęstości kości – jak się przygotować? 

Badanie gęstości kości nie wymaga od nas żadnego wcześniejszego przygotowania. Należy jedynie pamiętać o tym, żeby bezpośrednio przed badaniem zdjąć biżuterię oraz inne metalowe przedmioty. Co więcej dzień przed badaniem należy powstrzymać się od zażywania preparatów, które zawierają wapń. 

Zobacz też: http://jegoego.pl/kreatynina-w-organizmie-czym-jest/ 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here