Stale wzrastające ceny energii elektrycznej skłaniają wielu jej odbiorców do tego, aby szukać alternatywnego sposobu na zasilenie własnego gospodarstwa domowego w prąd. Wydaje się, że doskonałym rozwiązaniem są instalacje fotowoltaiczne, lecz niestety powszechnie się mówi, że posiadają one wiele wad. Jakie to konkretnie wady, a co najważniejsze, jakie mają zalety?

Jakie są wady instalacji fotowoltaicznych?

Co może spowodować, że instalacja fotowoltaiczna, która wydaje się być bardzo dobrym pomysłem na rozwiązanie problemu zbyt wysokich rachunków za prąd, finalnie nie zostanie kupiona? Rzecz jasna największym problemem może się tu okazać cena takiej instalacji. Szacuje się, że jeśli chce się mieć zestaw paneli, akumulatorów, obsługujący wszystko inwerter, a także pełne okablowanie, dzięki czemu da się zasilić średniej wielkości dom jednorodzinny, to trzeba się liczyć z wydatkiem nawet około 30 tysięcy złotych. Jest to więc kwota, która może wystarczyć na naprawdę wiele rachunków z elektrowni.Drugim sporym problemem wydaje się być mała ilość słońca w ciągu roku w Polsce. Lata nie są zawsze słoneczne, a zimą słońce zachodzi bardzo szybko, więc panele mogą nie mieć odpowiednich warunków do pracy.

Czy wady są problemem?

Warto się jednak na początku zastanowić, czy wspomniane wyżej wady faktycznie są problemem? Jak się okazuje nie do końca, ponieważ po pierwsze z łatwością można uzyskać ogromne dofinansowanie zakupu instalacji fotowoltaicznej, co sprawia, że kosztuje ona zaledwie kilka tysięcy złotych. Po drugie, ilość słońca w ciągu roku jest najzupełniej wystarczająca, aby taki sprzęt mieć i z powodzeniem go używać.

Jakie są zalety instalacji fotowoltaicznej?

Co zatem zyskuje się, gdy zdecydujemy się na instalacje fotowoltaiczne? Przede wszystkim znacznie niższe rachunki za prąd, który w przypadku dobrego zarządzania energią, mogą zupełnie zostać zlikwidowane, a cały dom będzie można zasilić przy pomocy paneli solarnych. Co więcej, takie panele dają pełne uniezależnienie się od elektrowni, więc niestraszne są nam już awarie, czy też prace konserwacyjne, które do tej pory odcinały cały dom od prądu, a tym samym powodowały nie tylko duże problemy związane z brakiem komfortu, lecz także spore straty finansowe.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here