Whisky to bardzo rozpoznawalny alkohol, który wyróżnia się mnogością odmian. Produkowana jest  bowiem w różnych regionach rozsianych po całym świecie. Kolebką tego trunku jest Szkocja. Jakie odmiany oferują tamtejsi producenci?

Single malt whisky – co to takiego?

Whisky to trunek doskonale znany w Europie od stuleci. Pierwsze wzmianki o trunku na bazie jęczmienia sięgają XV wieku, choć według legend pierwsze wersje tego alkoholu miały być produkowane przez iryjskich mnichów już w VII wieku. Popularność whisky była bardzo duża, mimo że brytyjska Korona skutecznie hamowała produkcję poprzez wysokie podatki. To jednak rozwinęło nielegalną produkcje, a jej wynikiem była whisky o lepszym smaku i aromacie niż ta pochodząca z oficjalnej dystrybucji. Łagodzenie restrykcji miało miejsce od połowy XIX wieku. Obecnie najlepszą gatunkowo whisky szkocką jest single malt. Produkuje się go w całości na terenie Szkocji z wody, drożdży i słodu jęczmiennego. Trunek podlega podwójnej, a czasami i potrójnej destylacji. Suszenie słodu w dymie torfowym zapewnia zaś charakterystyczny smak i aromat tego trunku.

Blended whisky – jak tworzy się taki trunek?

Na ostateczny smak każdej whisky mają wpływ takie czynniki jak skład mieszanki zbożowej, receptura czy długość leżakowania. Istotny jest również region produkcji. Inny charakter będzie miała whisky destylowana nad morzem, a inna destylowana w górskim klimacie. Single malt to jednak nie jedyna odmiana szkockiej whisky. Dużą popularnością i uznaniem cieszą się także blended whisky. Tworzy się ją w wyniku połączenia single malt whisky z whisky zbożową lub innymi rodzajami. W takiej mieszance single malt musi stanowić co najmniej 30% jej zawartości. Resztę stanowi zaś przynajmniej jedna whisky zbożowa. Takie produkty bez problemu znajdziemy także u polskich dostawców. Wystarczy kliknąć tutaj https://swiat-whisky.sklep.pl/8-blended-whisky-szkocka. Taka mieszanka zapewnia wysoką jakość trunku o różnym smaku i aromacie. Pamiętajmy jednak, że blended whisky nie oznacza tego samego alkoholu w każdym regionie. W Stanach Zjednoczonych jest to np. produkt o niskiej jakości, będący mieszanką 20% żytniej i burbona z 80% masowo produkowanego alkoholu. Różnica jest więc znacząca.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here