Geralta nie trzeba przedstawiać miłośnikom gatunku fantasy – to główny bohater sagi „Wiedźmin”. O dziele Sapkowskiego znów zrobiło się głośno, za sprawą premiery filmowej na „Netfliksie”. Jak nie pogubić się w twórczości autora, jeśli chcesz poznać losy Białego Wilka? Najlepiej czytać po kolei!

„Wiedźmin” młodszym odbiorcom jest znany przede wszystkim ze świata popkultury, a przede wszystkim z serii gier. Mimo ekranizacji z udziałem znanego aktora – Henry Cavilla, warto zanurzyć się w świecie literackim, który jest znacznie bardziej rozbudowany. Ile książek tworzy tę historię? Cały cykl Andrzej Sapkowski zamknął łącznie w 20 tytułach. Znajdują się jednak pomiędzy nimi zarówno powieści, jak i opowiadania. Gdy w grę wchodzi „Wiedźmin”, kolejność tomów jest kluczowa, podobnie jak i opowiadań zawartych w antologii.

Od czego zacząć przygodę z Wiedźminem?

Historię otwierają dwa tomy opowiadań: „Ostatnie życzenie” i „Miecz przeznaczenia”. Obie pozycje są wprowadzeniem w wykreowany przez Sapkowskiego świat fantasy i jego bohaterów. Kolejna jest pięciotomowa saga o Wiedźminie. W tym przypadku bardzo ważna jest kolejność. Cykl zaczyna „Krew Elfów”, której kontynuacją jest „Czas pogardy”. Trzecia w kolejności będzie książka „Chrzest ognia”, a na czwartym miejscu planuje się „Wieża jaskółki”. Całą sagę zamyka część piąta, czyli „Pani jeziora”. W książkach poświęconych Wiedźminowi Geraltowi czytelnicy poznają czarodziejkę Yennefer, dowiadują się, kim była Ciri i co znaczyła dla Białego Wilka. To emocjonalne książki, które są pełne wzruszeń i humoru. Cała saga prezentuje wielobarwną paletę odczuć, dlatego tak dobre się ją czyta. Nawet jeśli wcześniej nie miałaś(eś) do czynienia z podobną literaturą, warto po nią sięgnąć.

Książki Sapkowskiego na otarcie łez po Wiedźminie

Jeżeli czujesz niedosyt po wymienionych tytułach, możesz jeszcze powrócić na chwilę do wykreowanego przez Sapkowskiego świata, czytając kolejną powieść „Sezon burz”. Nie jest to jednak kontynuacja sagi, ale oddzielna opowieść, będąca następstwem wydarzeń opisanych w „Pani jeziora”. Jakie inne książki, powinny się znaleźć na Twojej liście obowiązkowych lektur do przeczytania? Koniecznie sięgnij po opowiadanie „Coś się kończy, coś się zaczyna” – jego treść może Cię zaskoczyć, jednak podobnie jak w przypadku „Sezonu burz”, nie traktuj go jako kontynuacji „Pani Jeziora”. Zwróć uwagę również na odpowiadanie „Droga, z której się nie wraca”.

Andrzej Sapkowski „Trylogią Husycką” udowodnił, że potrafi tworzyć inne światy poza Wiedźminem. Cykl składa się z trzech części: „Narrenturm”, „Boży bojownicy” oraz „Lux perpetua” i jest wciągającą oraz zabawną fabułą. Pisarz ma na swoim koncie jeszcze wiele interesujących opowiadań, dlatego jeżeli zapoznasz się z Wiedźminem, warto także zainteresować się pozostałą twórczością autora.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here